17.04.2021, Cumartesi
17 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Denizli, kadınların en çok konuta sahip...

Denizli, kadınların en çok konuta sahip olduğu illerden

Haber Merkezi - 8 Mart 2021 Pazartesi - 10:55 Denizli, kadınların en çok konuta sahip olduğu illerden

Denizli, Türkiye genelinde kadınların en çok konuta sahip olduğu iller arasında yer aldı.

A- A+

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, geçen yıl gerçekleşen 1 milyon 499 bin 316 konut satışından 483 bin 7’sinin kadınlar adına, 892 bin 347’si erkekler adına, 23 bin 424 konutun ise kadın ve erkek adına ortak tescil edildiğini belirtti.

En çok kadınlara konut satışı yapılan illere ilişkin de bilgiler veren Özelmacıklı, “Konut satışların en çok kadınlar adına yapıldığı şehirler yüzde 41 ile Çanakkale, yüzde 40 ile Balıkesir, yüzde 38 ile Muğla, yüzde 37 ile Aydın, Edirne ve İzmir, yüzde 36 ile de Giresun, Niğde, Sinop, Denizli, Uşak ve Düzce oldu. Kadınlar adına en az konut satışı yapılan beş ilimiz ise Ağrı, Şırnak, Siirt, Bitlis ve Muş olarak sıralanıyor” dedi.

“AİLE KONUTU ŞERHİ KULLANILABİLİYOR”

Konut satışlarında uygulanan “aile şerhi” ile ilgili de bilgi veren Özelmacıklı, “Aile konutu şerhi; eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları mekanların aile konutu olarak özgülenerek bu taşınmaz mal üzerinde eşlerin tek başlarına hukuki işlem yapmalarını engelleyen şerhtir. Aile konutu olarak özgülenen bu taşınmazın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutun aile konutu olduğuna dair şerhin verilmesini isteyebiliyor. İşlemin ise hiçbir harcı yok. Bu şerh ile malik olan eş, aile konutunun satış ya da bağışını eşinin rızası olmadan gerçekleştiremiyor” diye konuştu.