21.09.2021, Salı
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Cumhuriyet.com.tr’nin genel yayın yönetmeni gözaltında

Cumhuriyet.com.tr’nin genel yayın yönetmeni gözaltında

Haber Merkezi - 12 Mayıs 2017 Cuma - 13:28 Cumhuriyet.com.tr’nin genel yayın yönetmeni gözaltında

Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, bu sabah gözaltına alındı.

A- A+

Güven’in, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasında ölümüyle ilgili yayınlanan haber başlığı nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Oğuz Güven, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Güven’in emniyetteki işlemlerinin ardından gün içerisinde adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

BASIN KONSEYİ: KELİMELER İZLENİYOR, MANŞETLER GÖZALTINA ALINIYOR

Basın Konseyi, Cumhuriyet Gazetesi İnternet Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven ve gazeteci Serhat Yaruk’un gözaltına alınması ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“159 gazeteci tutukluyken, 100 gazeteci aranırken yeni bir şok yaşadık. Cumhuriyet Gazetesi’nin İnternet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven ve gazeteci Serhat Yaruk’un sabah erken saatlerde gözaltına alındıklarını öğrendik.Gazetecilerin serbest bırakılmasını ve tutuksuz yargılanmalarının sağlanmasını beklerken, yeni gözaltılar ve yeni tutuklamalar, demokrasiyle bağdaşmaz ve bunun gerekçesi açıklanamaz.

Artık kelimeler izleniyor, manşetler gözaltına alınıyor. Suç isnadı var ise ve ‘zanlı’ Cumhuriyet gibi köklü bir gazete haber sitesinin Yayın Yönetmeni ise, yapılacak şey onu ifadeye davet etmek olmalıdır. Evinden gözaltına almak, totaliter rejimlere özgüdür.

Basın Konseyi olarak tüm gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını, cezaya dönüşen uzun tutukluluk uygulamasının bir an önce sona erdirilmesini ve yeni soruşturmaların doğrudan gözaltı ve tutuklamalara başvurulmadan sürdürülmesini istiyoruz.”

Haberin DevamıReklam

CHP MİLLETVEKİLİ YARKADAŞ: ANLAYIŞ DEĞİŞMİYOR

Bu arada CHP’ Milletvekili Barış Yarkadaş da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ” Oğuz Güven’le ilgili bir soruşturma varsa, bu savcılığa davet edilip ifadesinin alınması yoluyla yürütülebilirdi. Ancak ne yazık ki; anlayış değişmiyor ve gazeteciler evlerinden sabahın kör saatinde alınmaya devam ediliyor. Bu yöntem kabul edilemez” dedi.

TGC YÖNETİM KURULU: OĞUZ GÜVEN’İN GÖZALTINA ALINMASI ENDİŞE VERİCİDİR

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak “cumhuriyet.com.tr” yayın yönetmeni Oğuz Güven’in bir haberdeki başlık nedeniyle gözaltına alınmasının basın özgürlüğü açısından endişe verici olduğunu, gazetecilere yönelik baskıların Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştırdığını duyurdu.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, cumhuriyet.com.tr’nin yayın yönetmeni Oğuz Güven, bu sabah gözaltına alınmıştır. Bir haberdeki başlık nedeniyle meslektaşımızın gözaltına alınması basın özgürlüğü açısından ciddi bir endişe yaratmaktadır. Medya üzerindeki baskının ne boyuta geldiğinin de bir yansımasıdır. Basına yönelik bu baskıcı tutum, Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştırmaktadır. Bu olayda da örneğini gördüğümüz ‘gazetecilerin birbirlerini hedef göstermesi’ ise mesleki dayanışma açısından yaralayıcı ve meslek adına utanç verici bir yaklaşımdır. Tüm meslektaşlarımızı yaşadığımız bu ağır süreçte daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Tekrar hatırlatıyoruz, ‘gazetecilik suç değildir!’. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazeteciler, haber yaptıkları için gözaltına alınmamalı, tutuklanmamalıdır. Tüm yaşamı boyunca sadece gazetecilik yapmış olan Yönetim Kurulu Üyemiz, değerli meslektaşımız Oğuz Güven’in en kısa sürede serbest kalmasını istiyoruz.”

Çağatay KENARLI – İstanbul / DHA