Bilişim sistemleri üzerinde dolandırıcılıkla 1 milyarlık vurgun – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
9 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Bilişim sistemleri üzerinde dolandırıcılıkla 1 milyarlık...

Bilişim sistemleri üzerinde dolandırıcılıkla 1 milyarlık vurgun

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Mart 2024 Cumartesi - 08:53Güncelleme: 2 Mart 2024 Cumartesi - 08:53
Bilişim sistemleri üzerinde dolandırıcılıkla 1 milyarlık vurgun

Denizli ile birlikte, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yaparak 1 milyar lira hesap hareketliliğine ulaşan şebekeye operasyon düzenlendi. "Sibergöz-23" operasyonlarında 146 kişi yakalandı.

Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanlara yönelik Adana merkezli, aralarında Denizli'nin de yer aldığı 20 ilde nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla ödrgüt kurma ve suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama suçlarına yönelik "Sibergöz-23" operasyonları düzenlendi.

146 KİŞİ YAKALANDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlükleri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince Denizli, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Antalya, Bitlis, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya, Ordu, Sivas ve Şırnak'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 146 şüpheli yakalandı.

1 MİLYAR LİRA HESAP HAREKETLİLİĞİ BELİRLENDİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yaptığı açıklamaya göre, şüphelilerin; Meta Trader-4, Meta Trader-5 ve Vakıf Capital Yatırım isimli mobil uygulamalar ve sabit telefon numaraları üzerinden, vatandaşlarla “Forex Yatırım vaadiyle yüksek kazanç” sağlamak teması üzerinden iletişime geçtikleri, sahte yatırım uygulamaları üzerinden gerçek olmayan kazançları gösterip, vatandaşlardan para talep ederek yaklaşık 1 milyar lira hesap hareketliliği bulunduğu ve haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

300 MİLYON LİRALIK MAL VARLIĞI

Operasyonlarda 2 ruhsatsız tabanca, 2 pompalı tüfek, 35 adet kripto varlık madenciliği cihazı, 2 milyon 596 bin lira ile çok miktarda altın, döviz ve dijital materyale el konuldu.

Ayrıca yaklaşık 300 milyon lira değerinde taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulmak üzere işlem başlatıldı.