EURO 2032 Türkiye’de düzenlenecek – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. SPOR
  6. /
  7. EURO 2032 Türkiye’de düzenlenecek

EURO 2032 Türkiye’de düzenlenecek

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Ekim 2023 Salı - 14:46Güncelleme: 10 Ekim 2023 Salı - 14:46
EURO 2032 Türkiye’de düzenlenecek

UEFA, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2032) ev sahipliğinin Türkiye ve İtalya ortaklığına verildiğini duyurdu.

UEFA’nın Nyon’daki merkezinde gerçekleştirilen UEFA Yönetim Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirilen törenle EURO 2032’nin Türkiye-İtalya ortaklığına verildiği açıklandı.

Törende EURO 2028 ev sahipliğinin de Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti ortaklığına verildiği duyuruldu.

Yönetim kurulu toplantısının ardından gerçekleştirilen törende UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina ile iki ülkenin heyetleri birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Başkan Mehmet Büyükekşi, Başkan Vekili Mustafa Eröğüt, Genel Sekreter Kadir Kardaş ve Türkiye’nin EURO 2032 adaylığındaki futbol elçisi olan Atakaş Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel büyük sevinç yaşadı.

TÜRKİYE TARİHİNDE İLK KEZ ŞAMPİYONAYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (EURO 2032) İtalya ile ortaklaşa düzenleyecek Türkiye, tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak.

Daha önce 6 kez Avrupa Şampiyonası’na aday olan ancak ev sahipliği hakkını elde edemeyen Türkiye, 2032 yılında İtalya ile ortaklaşa Avrupa futbolunun en büyük organizasyonunu düzenleyecek.

EURO 2032 için yalnızca Türkiye ve İtalya adaylık başvurusunda bulunmuştu.

Daha önceki 4 adaylığında başarılı olamayan ve 2 adaylığından da oylama sürecine geçilmeden çekilen Türkiye, 7. girişiminde turnuvanın ev sahipliğine hak kazandı.

EURO 2008’e Yunanistan ile aday olan Türkiye, EURO 2012, EURO 2016 ve EURO 2024’e tek başına adaylık başvurusu yaptı.

Türkiye, EURO 2020 ve 2028 adaylıklarından ise çekilme kararı almıştı.

EURO 2032 TÜRKİYE VE İTALYA’DAKİ 5’ER ŞEHİRDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

İki ülke tek adaylık için hazırladığı dosyalarda 10’ar şehir seçmişti. İki ülke federasyonları yapacakları toplantıların ardından maçların ülkelerinde oynanacağı 5’er şehri belirleyecek. İki ülkeden toplam 20 aday stadın 10’u, UEFA tarafından 2026 Ekim’e kadar açıklanacak.

Her iki ülkede de aynı sayıda grup, son 16 turu, çeyrek ve yarı final maçı oynanacak. EURO 2032’nin açılış ve final maçlarının hangi ülkede oynanacağı ise yapılacak görüşmelerin sonrasında belli olacak.

TFF’DEN EURO 2032 EV SAHİPLİĞİ İÇİN UEFA’YA TEŞEKKÜR

Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Akdeniz kültürünü paylaşan iki ülkeye, EURO 2032’ye ev sahipliği yapma onurunu verdiği için UEFA’ya şükranlarımızı sunuyoruz. İtalya Futbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu, yeni dostluk köprüleri kurup futbol mirasına kalıcı bir katkı bırakarak bugüne kadar düzenlenen en iyi Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için güçlerini birleştirdi. Önümüzdeki yıllarda İtalya ve Türkiye, ‘Play as One’ mottomuzda da belirttiğimiz gibi, büyük bir tutku ve bağlılıkla çalışarak 2032 yılına kadar taraftarlara en üst düzey Avrupa Şampiyonası deneyimini sunmak için yoğun bir iş birliği içinde olacaktır.”

Haberin DevamıReklam
TFF BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ile İtalya’nın 2032 Avrupa Şampiyonası’na (EURO 2032) ortaklaşa ev sahipliği yapacak olmasıyla ilgili “Güçlü yanlarımızı bir araya getirerek büyük bir sinerji ortaya çıkaracağız.” dedi.

Büyükekşi, İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan UEFA Genel Merkezi’nde EURO 2028 ve EURO 2032’ye ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlendiği toplantının ardından Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

EURO 2032 ev sahipliğinin tüm Türkiye’ye armağan olmasını dileyen Mehmet Büyükekşi, “Beş defa aday olup bir türlü hayata geçiremedik ama sevinçli haberi aldığımız tarihi bir gün. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ve devletimize çok teşekkür ediyorum. Statların, yolların, köprülerin ve konaklama tesislerinin hazır olması çok önemliydi. Bunlar bize büyük katkı sağladı. Cumhurbaşkanı’mızın futbolla son derece ilgili olması da bizim adımıza son derece destekleyici oldu.” şeklinde görüş belirtti.

İtalya ile tarihi ve turistik olarak birçok ortak özelliğe sahip olduklarına vurgu yapan Mehmet Büyükekşi, “Güçlü yanlarımızı bir araya getirerek büyük bir sinerji ortaya çıkaracağız. İtalya, önemli bir dış ticaret ortağımız. Dünya dış ticaretinde 5. ortak ülkemiz. İtalyanların futbol elçisi Gianluigi Buffon, bizim elçimiz ise Volkan Demirel. Futbolda da büyük iş birlikleri yapabiliriz. Avrupa Şampiyonası’nda önemli başarılar elde etmemiz için 9 yılda çok çalışmamız lazım. İtalya ile EURO 2032 ev sahipliğini gerçekleştirmek büyük bir onur.” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline çok iyi bir ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Başkan Büyükekşi, “Böyle büyük organizasyonları düzenleme konusunda eksiğimiz yok. Bu durum, EURO 2032’yi almamızda büyük katkı sağladı.” ifadelerini kullandı.

YARDIMCI: TARİHİ BİR GÜN OLDU. ÇOK MUTLUYUM

UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Türkiye ile İtalya’nın 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2032) ortaklaşa ev sahipliği kararının Türk futbolu adına tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Yardımcı, İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan UEFA Genel Merkezi’nde EURO 2028 ve EURO 2032’ye ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlendiği toplantının ardından Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

EURO 2032 ev sahipliğinin Türkiye ile İtalya’ya verilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Servet Yardımcı, “Sporun büyük destekçisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği, bu konudaki katkısı ve kararı çok önemli oldu. Kendisine şükranlarımı gönderiyorum. Tarihi bir gün oldu. Mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Organizasyonun düzenleneceği kentlerin 3 sene içinde belirleneceğini aktaran Servet Yardımcı, “İki ülkeden 5’er stat sunulacak. Açılış ve final maçlarının nerede oynanacağına henüz karar verilmedi. Organizasyon komitesinde karara bağlanacak. Her şey yolunda. Ülkemizin altyapısıyla, statlarıyla ve organizasyon düzenleme becerisiyle çok güzel bir ev sahipliği yapacağına inanıyorum.” diye konuştu.