04.03.2021, Perşembe
5 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu

Kadınlar şiddete karşı kick boks eğitimi alıyor

Haber Merkezi - 20 Şubat 2021 Cumartesi - 11:44 Kadınlar şiddete karşı kick boks eğitimi alıyor

Sokaklarda kadına yönelik taciz ve şiddet artarak devam ederken, Denizlili kadınlar kendilerini koruyabilmek için kick boks eğitimine yöneldi.

A- A+

Kadınlar kendilerini korumak, zayıflamak ve fit kalmak için dövüş sporuna yöneldi. Özel bir spor kulübünde kick boks eğitimi alan kadınlar, karşılaşabilecekleri herhangi bir saldırı karşısında savunma yapabilmek için vücutlarını güçlendirerek, tekniklerini geliştiriyor.

“SPORA BAŞLADIM, SONRA ÖZGÜVENİM ARTTI”

Kick boksa başlamadan önce akşam saatlerinde dışarı çıktığında tedirgin olduğunu ifade eden 28 yaşındaki Sama Sohrevardi, “Yaklaşık 5 ay önce kick boksa başladım. Sokağa çıktığım zaman özellikle geceleri biraz korkuyordum. Bu yüzden spora başladım, sonra özgüvenim arttı. Artık biraz daha içim rahat oluyor sokağa çıktığımda ve ben bu sporu çok seviyorum çünkü bir durumla karşılaşırsam biliyorum ki kendimi savunabilirim” dedi.

“SPORUN EĞİTİMİME DE ETKİSİ OLDU”

Dövüş sanatı sporunda kendini ilerleterek başarılara imza atmak istediğini söyleyen 16 yaşındaki Lale Ağamirzeli ise, “Üç yıl önce 2018 yılında başarılı olabilirim diye başladım. Çünkü gelecekte de bu işe devam etmek istiyorum. Başladıktan sonra maçlara başladım, belirli başarılarım, derecelerim ve madalyalarım var. Eğitimime devam ediyorum ve ileride beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum. Sporun eğitimime de etkisi oldu” diye konuştu

“ŞİDDETE MARUZ KALIRSAK HAZIRLIKLI OLMAK İÇİN BAŞLADIK”

Jeoloji Mühendisi 39 yaşındaki Burcu Şirin de olası bir olumsuz durum ile karşı karşıya kaldığında hazırlıklı olmak ve fiziksel açıdan kendilerini iyi hissetmek için eğitim aldığını belirterek, “Özellikle iş çıkışlarında, pandemiden sonra sosyal hayatta bitince Murat hocamla çalışmaya başlayayım dedim. Gerçekten çok iyi geldi, hem fiziksel olarak hem de son zamanlarda kap kaç, kadına yönelik şiddet gibi hiç tasvip etmediğimiz şeylerdir ama Allah korusun bunlara da maruz kalırsak hazırlıklı olmak için başladık, bu sporu yapmaktan da çok mutluyum” ifadelerini kullandı.