25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. SPOR
  6. /
  7. Menderes rotasında 32 ilden 250 kişi...

Menderes rotasında 32 ilden 250 kişi yürüdü

Haber Merkezi - 18 Nisan 2018 Çarşamba - 13:04 Menderes rotasında 32 ilden 250 kişi yürüdü

Bu yıl ikincisi düzenlen ulusal katılımlı “Menderes Yolu Yürüyüşü” tamamlandı. Aşağıseyit’ten başlayıp Bahadınlar’da sona eren 60 kilometrelik parkurda gerçekleştirilen yürüyüşe 32 ilden katılan 250 kişi katıldı.

A- A+

Menderes Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (MENDOSK) liderliğinde, Denizli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DENDAK), Nefes Aktivite Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (NEFES), Laodikya Gezi ve Doğa Yürüyüş Grubu (LAODİKYA) Dağ Arama Kurtarma Derneği’nin (DAK) düzenlemede ve yürütmede görev aldığı doğa yürüyüşü tamamlandı.

Etkinlik, Çal ilçe merkezinde düzenlenen törenle başladı. Daha sonra Aşağıseyit Mahallesi Çayırlık mevkiinde toplanan yürüyüşçüler, 60 kilometrelik rota için start verdi. Büyük Menderes Nehri boyunca yürüyen, Kısık Kanyonu’nu geçen yürüyüş kolu, Kumral Mesireliği’ne ulaştı ve geceyi burada kamp yaparak geçirdi.

Yürüyüşün ikinci günü Hançalar, Çalkuyucak ve Çalçakırlar mahalleleri rotasında geçti. Türbeli Tepe mevkiinde yapılan kampın ardından üçüncü gün yürüyüşü için yola koyulan doğa tutkunları, Büyük Menderes manzaralı yürüyüşle Apollon Lairbenons kutsal alnına ulaştı. Burada çekilen hatıra fotoğrafları ve öğle yemeği molası sonrası etkinliğin bitirileceği Mahallesi’ne ulaşıldı. Üç günlük organizasyon burada katılım belgelerinin verilip şehir dışından gelenler ile Denizli il merkezinden katılanların yolcu edilmesiyle son buldu.

Menderes Yolu Yürüyüşü Koordinatörü Ali Yollu, etkinliğin herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlandığını belirterek, “Etkinliğe katılacağını bildirip gelemeyen 40 dolayında katılımcının dışında 32 ilden 250 kişinin katılımıyla organizasyon hayata geçirilmiş oldu. Etkinlikte herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması ve katılımcıların mutlu olarak ilimizden ayrılması bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Tek içimizi buran konu ise özellikle Hançalar Köprüsü sonrası Büyük Menderes nehrinin yanına yaklaşılmayacak kadar kirli olmasıydı. Bu konunun ilgili ve yetkililerce kısa sürede dikkate alınarak düzeltileceğine inanıyoruz. 3. Menderes yolu yürüyüşünde daha temiz ve daha güzel rotalarda buluşmak dileğiyle katılan ve katkı veren tüm dostlara kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz” dedi.