21.03.2023, Salı
9 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. SPOR
  6. /
  7. Öğrenciler için branş belirleme testleri yapıldı

Öğrenciler için branş belirleme testleri yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Şubat 2022 Perşembe - 16:47Güncelleme: 3 Şubat 2022 Perşembe - 18:11
Öğrenciler için branş belirleme testleri yapıldı

Denizli’de, 2018-2019 döneminde sportif yetenek çalışmalarında seçilen 540 öğrencinin branş belirleme testleri Kınıklı Spor Salonu’nda yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde başlatılan Sportif Yetenek Taraması Projesi devam ediyor. Sporu geniş kitlelere yaymak, spora başlama yaşında olan yetenekli sporcuları tespit edebilmek, branşlara yönlendirmek ve üst düzey bir sporcu haline getirebilmek amacıyla gerçekleştirilen taramalarda başarı gösteren 540 öğrenci, Kınıklı Spor Salonunda koordinasyon, reaksiyon, mekik ve denge gibi testlere girdi. Uzman antrenörler eşliğinde uygulanan testler sonrası elde edilecek istatistiki bilgilerle öğrenciler branş eğitimlerine yönlendirilecek.

Haberin DevamıReklam

Uzun Süreli Sporcu Gelişim Yaklaşım Modeli ile düzenlenen program, temel hareketler ve sportif becerileri içeren tarama testleriyle başlıyor. Daha sonra 4 yıl branş eğitimi ve 5 yıl da ileri düzey spor eğitimi olmak üzere 10 yıllık bir süreci kapsıyor. Program sayesinde ülke genelinde milli takım altyapılarına ve olimpiyatlara sporcu yetiştirilmesi hedefleniyor.