Eski Denizlisporlu Durmuş Ali Çolak: TFF Başkanı futbolun içinden gelmeli – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. FUTBOL
  6. /
  7. Eski Denizlisporlu Durmuş Ali Çolak: TFF...

Eski Denizlisporlu Durmuş Ali Çolak: TFF Başkanı futbolun içinden gelmeli

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Mayıs 2024 Cumartesi - 13:23Güncelleme: 18 Mayıs 2024 Cumartesi - 13:23
Eski Denizlisporlu Durmuş Ali Çolak: TFF Başkanı futbolun içinden gelmeli

Denizlispor’a hem futbolcu hem teknik adam olarak hizmet veren, Fenerbahçe'nin 103 puanla şampiyon olan takımda forma giyen Durmuş Ali Çolak, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın futbolun içinden gelen birisi olması gerektiğini savundu.

Durmuş Ali Çolak, Akkonak Stadı’nda genç futbolcularla sohbet ederek, onlara tavsiyelerde bulundu. Futbol gündemiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Durmuş Ali Çolak, Türkiye Futbol Federasyonu başkanının futbolun içinden gelen birisi olması gerektiğini söyleyerek, “Zaten onu seçenlerin de futbolla alakaları yok. Federasyon seçimlerine baktığınız zaman futbolun içerisinden gelmiş insan sayısı yüzde 5’i bulmuyor. Yani Türk futbolunu, futbolun içerisinden gelmiş insanlar yönetmeli. Öncelikle insan kalitesi, dürüstlük önemli. Namuslu insanların olması önemli. Her işte olduğu gibi futbolda da düzgün dürüst insanların olması lazım. Ondan sonra da futbolun içerisinden gelmiş insanların olması gerekiyor” dedi.

“KAPANAN KULÜPLERİN SAYISI ARTIYOR”

Haberin DevamıReklam
Kapanan kulüp sayısının artmasına dikkati çeken Çolak, “Şu anda Türkiye’de kapanan futbol kulüplerinin sayısını anlatamam. İşte en canlı örneği Denizlispor. UEFA Kupası’nda oynamış kulüp şu anda 3. Lig’e düştü. Aynı şekilde Gaziantepspor tarihten silindi. Bursaspor, Eskişehirspor aynı şekilde. Göztepe, Karşıyaka aynı. Diyarbakırspor, Siirtspor da aynı oldu. Bunların nedeni futbolu, futbolun içerisinden insanlar yönetmiyor. Oy oranı da öyle. Oy verenlerde aynı şekilde futbolun içinden olmayan kişiler. Kulüpleri yöneten insanların çoğu futbolun dışarısından gelmiş futbolla alakası olmayan futbolcu ile teknik direktör ile aynı dili konuşan insanlar değiller. Bu sıkıntılar zaten o yüzden çıkıyor” diye konuştu.

YABANCI FUTBOLCU ELEŞTİRİSİ

Mevcut yabancı futbolcu kuralını eleştiren Durmuş, “Şimdi Türk futbolu yabancıdan geçilmiyor. Ben şu anda Türk futbolunun gittiği noktayı hiçbir şekilde beğenmiyorum. Bizim dönemimizde futbol daha temizdi. Şimdi biraz daha kirlendi diye düşünüyorum. Son gelişen olaylara baktığımız zaman gerçekten çok üzülüyoruz. Gerçek futbolseverler sahadan uzaklaşıyor. Bu çok büyük tehlike. Bir kere Türkiye’de teknik direktör yetişiyor, oyuncu yetişiyor fakat yönetim anlamında Türkiye’de çok büyük sıkıntı var. Türkiye’de gerçekten çok yetenekli çocuklar var ama çıkamıyorlar. Milli Takım’da oynanan birkaç futbolcu var. Bunlar futbolcu olmaz diye atılan çocuklar. Bu adamlar Avrupa’ya gittiler. Orada bir takımda oynadılar. Ondan sonra gelip Milli Takım’da oynadılar. Dünya futboluna damga vurdular” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)