Denizlispor’un transfer yasağının kalkması için 100 milyon TL gerekiyor – D20Haber
10.12.2023, Pazar
8 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. FUTBOL
  6. /
  7. Denizlispor’un transfer yasağının kalkması için 100...

Denizlispor’un transfer yasağının kalkması için 100 milyon TL gerekiyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Aralık 2021 Cuma - 12:22Güncelleme: 31 Aralık 2021 Cuma - 17:45
Denizlispor’un transfer yasağının kalkması için 100 milyon TL gerekiyor

Denizlispor Kulübü Başkanı Mehmet Uz, ilk yarıyı hedeflenen 20 puanın gerisinde tamamladıklarını söyledi. Transfer konusuna da değinen Uz, yasağın kalkması için 100 milyon liraya ihtiyaç duyulduğunu, bu paranın da kasada olmadığını belirtti.

Yeşil-siyahlı kulübün başkanı Mehmet Uz, düzenlediği basın toplantısıyla ilk yarıyı değerlendirdi, eleştirilere yanıt verdi ve transfer yasağının kalkması için ihtiyaç duyulan parayı açıkladı. İlk yarıda 20 puan hedeflediklerini, ancak bunun 4 puan gerisinde kaldıklarını kaydeden Uz, bunda sakatlıkların etkisi olduğunu, Stachowiak, Hakan Çinemre, Tusha, Okan Derici, Muğdat Çelik, Oğuz Yılmaz, Aissati, Muhammed Eren Kıryolcu, Mayi ve Ömer Şişmanoğlu’nun sakatlıkları nedeniyle son dönemde takımdan uzak kaldığını ifade etti.

Kurdukları takımın play-off kadrosu kalitesinde olduğunun kamuoyunda sürekli olarak dile getirildiğine işaret eden Uz, “Ancak, puan cetvelinde olduğumuz yer bakımından, yani sportif açıdan başarısız bir ilk yarıyı geride bıraktık. Bunun sebepleri ve başarısızlığın başarıya dönüştürülmesi için neler yapılacağı üzerinde çalışacağız. Lig henüz bitmedi. Önümüzde oynayacağımız 18 maç ve ortada duran 54 puan var. Bu puanların yarısını aldığımız taktirde ligde kalacağımız unutulmamalıdır” değerlendirmesini yaptı.

“KURTULUŞUMUZ ALTYAPIDA”

Ziraat Türkiye Kupası’nda Galatasaray’ı eleyerek elde edilen başarının önemini vurgulayan Uz, “Uzun yıllar sonra ilk kez adımızı son 16’ya yazdırarak tarihi bir zafere de daha imza attık. Ziraat Türkiye Kupası 5. turunda karşılaştığımız Galatasaray karşısında ortaya koyduğumuz mücadele, tur atlamaktan daha kıymetlidir. Genç oyunculara fırsat verildiği zaman neler yapabileceklerini bir kez daha gördük. Göreve geldiğimiz günden beri alt yapıların önemine vurgu yaptık. Kurtuluşun alt yapılarda olduğunu söyledik. Bu inanç ve anlayışımızın ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. Altaş Denizlispor Kulübü, öz kaynaklarına dönecek ve oradan büyüyerek yoluna devam edecektir. Gençlerimize güveniyoruz. Onlar da bizim onlara olan güvenimizi boşa çıkarmayacaklarını gösterdiler” dedi.

“TEŞEKKÜR YERİNE ELEŞTİRENLERİ ANLAYAMIYORUZ”

Yönetime yönelik eleştirilere de değinerek, “Kayyuma kalmaması için göreve geldiğimiz bu kulübü ayakta tutmak için gece gündüz çalışıyoruz. Dört Ay önce kulübe sahip çıktığımız için bize teşekkür edenlerin bir kısmının bugün her şeyi unutarak bize tepki göstermelerini anlamakta zorlanıyoruz” diyen Uz, şöyle devam etti:

“Dört ay önce bu kulüpte sadece 2 profesyonel futbolcu vardı. Transfer tahtası kapalıydı. Teknik heyeti ve yönetimi yoktu. Üst üste yapılan olağanüstü genel kurullarla bir bilinmezliğe doğru hızla yol alınıyordu. Yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte hiçbir maddi ve manevi menfaat beklemeden göreve talip olduk. Transferi açtık, takımımızı kurduk ve tüm rakiplerimizden 3-4 hafta dezavantajlı şekilde lige başladık. Şu anda futbolcuların tüm prim alacaklarını ödedik, sadece maaşlarda 2 ay geriden geliyoruz. Oyuncularımıza alacaklarının tamamını ödemek için de çabalarımızı sürdürüyoruz.

Sahada verilen mücadele veya alınan sonuçlar sebebiyle tenkit ve eleştirilere her zaman saygı gösterdik. Olumlu eleştirileri hep yol gösterici olarak gördük ve üstünde değerlendirmeler yaptık. Eleştirilmekten hiç korkmadık. Göreve geldiğimiz günden itibaren hep şeffaf bir yönetim sergileyeceğimizi söyledik ve bugüne kadar bundan taviz vermedik. Hep gerçekleri kamuoyuna açıkladık. Son dönemlerde şahsım ve yönetim kuruluma karşı dayanılması zor eleştiriler yöneltilmeye başlandığını üzülerek görüyorum. Hak etmediğimiz bu eleştirileri belli bir düzeye kadar sineye çekebiliriz, çektik de. Ancak gelinen noktada, özellikle sahte sosyal medya hesaplarından yapılan eleştiriler maksadını aşmaya başlamıştır. Gerek şehrimizin protokolüne, gerekse sınırsız hizmetleri ortaya koyan yöneticilerimiz ile ilgili yapılan asılsız yorum ve haberler ile ilgilide harekete geçtiğimizin bilinmesini istiyoruz. Yapılan yorum ve haberler sadece yıldırma politikası olup kendi kişiliklerini ortaya çıkardığı gibi sadece ve sadece kulübümüze zarar vermektedir.

Haberin DevamıReklam
Üst üste iki maç kazandık, ‘Bu takım play-off oynar ama yönetim küçük düşünüyor’ dediler.
Kulübün borcu şu kadar diye rakam verdik, ‘gelirken niye borçları kabul ettiniz’ dediler. Hedefimiz ilk yarıyı 20 puan veya üzerinde tamamlamak dedik, ‘Böyle hedef mi olur’ dediler.

Kulübümüze maddi manevi destek sağlamak amacıyla kamu ve özel sektör temsilcileriyle bir araya geliyor ve istişareler yapıyoruz. Bu ziyaretlerde forma hediye etmemiz bile suçmuş gibi lanse edilmeye çalışılıyor. Bu tür eleştirilerin maksadının, üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğu aşikardır. Gelinen noktada verdiğimiz emeklerin, çektiğimiz çilelerin hiçmiş gibi görülmesine ve eleştiri dışına çıkmaya başlanıp iftira ve hakaretlere varmasına sessiz kalmamız mümkün değildir.

MALİ TABLOYU DA AÇIKLADI

Uz, kulübün içinde bulunduğu mali tablo ile ilgili de şu bilgileri verdi:

-30.12.2021 tarihi itibari ile kulübümüzün toplam borcu 153 milyon 126 bin 976 TL’dir. Bu borcun sadece TL olan bölümü 3 milyon 577 bin 189 TL’dir. EURO olarak da 213 bin Euro bizim dönemimize ait borçtur. Geri kalan borcun 78 milyon 615 bin 704 TL’si 03.08.2021 tarihli bilanço ile bize devir edilendir.

Pandemi indirimlerinin iptali nedeni ile gelen 640 bin 700 Euro,

-Pandemi indirimlerinin iptali nedeni ile gelen 1 milyon 966 bin 891 TL,

-Fesih tazminatları ve para cezalarından gelen 3 milyon 201 bin 655 Euro,

-Fesih tazminatları ve para cezalarından gelen 22 bin 500 ABD Doları,

– 30 milyon TL de kur farklarından gelen borcumuz vardır.

Kısacası 153 milyon TL borcun 6 milyon 577 TL’si bizim dönemimize aittir. Bu bilgileri de şundan dolayı vermek istedim. Bazı sitelerde borcu 78 milyon TL olarak almışız ve 153 milyona TL’ye çıkarmışız şeklinde haberler yapılıyor. Böyle bir şey yok. Biz şeffaf bir şekilde bunu da sizinle paylaşmak istedik.

TRANSFER YASAĞINI KALDIRACAK PARA YOK

Bir süre önce transfer yasağı ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaştıklarını anımsatan Uz, “Şu anda transfer tahtasını açabilmemiz için 100 milyon TL’ye ihtiyaç var. Benim ve ekibimin bunu karşılayacak gücünün olmadığını ifade etmek istiyorum. Buna rağmen transfer tahtasını açabilmek için yoğun bir çaba içerisinde olduğumuzu tüm kamuoyunun bilgisine sunuyorum. Ancak işimiz hiç de kolay değil. Transferi açabilirsek kadromuzu güçlendireceğiz. Açamadığımız taktirde mevcut kadromuzla yolumuza devam edeceğiz. Biz teknik heyetimize de, futbolcularımıza da güveniyoruz” diye konuştu.

“YASAĞI KALDIRABİLECEK VARSA GÖREVİ DEVREDERİZ”

12 Ocak tarihinde başlayacak transfer dönemi öncesi transfer yasağını kaldırabilecek birileri varsa, görevi hemen devretmeye hazır olduklarını söyleyen Uz, sözlerine şunları ulave etti:

“Bunu görevden kaçtığımız için değil, Denizlispor Kulübü’nün bu çıkmazdan bir an önce kurtulması ve yoluna daha emin adımlarla devam etmesi için yapmaya hazırız. Kişiler ve yönetimler gelip geçicidir. Bizden önce onlarca başkan, yüzlerce yönetici buraya hizmet verdi. Biz de bu zincirin sadece bir halkasıyız. Ancak ortada çok ciddi bir gerçek var. 12 Ocak 2022 tarihine kadar, önceden gelen tüm futbolcular yasak listesine girecek. Bu rakam sadece yabancı oyuncularda 88 milyon TL’dir. Yaklaşık 12 milyon TL’de ayrı olan yasaklar var. Toplamda yaklaşık 100 milyon TL’ye yakın transfer yasağımız var. ‘Biz bu yasağı kaldırırız gerekeni yaparız’ diyecek varsa bu saatte teslim etmeye hazırız. Denizlispor’un menfaatleri için bu makamdan ayrılmaktan hiç gocunmayız. Yeter ki, Denizlispor ayakta kalsın,”