13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SPOR
  4. /
  5. FUTBOL
  6. /
  7. Denizlispor yönetiminden transfer yasağı ve borç...

Denizlispor yönetiminden transfer yasağı ve borç açıklaması

Haber Merkezi - 17 Aralık 2021 Cuma - 14:31 Denizlispor yönetiminden transfer yasağı ve borç açıklaması

Denizlispor maddi açıdan yaşadığı dorboğaz nedeniyle hızla çıkmaza sürükleniyor. Aacakları nedeniyle sözleşmesini feshederek ayrılan 16 yabancı futbolcu ile 2 menajere 6 milyon 11 bin 22 Euro ve 167 bin 486 dolar borcu bulunuyor. Türk futbolcuların alacakları da eklendiğinde bugünkü kur üzerinden kulübün toplam borcu 125 milyon 638 bin lira olarak açıklandı.

A- A+

Süper Lig’den düşmesinin ardından Ali Çetin başkanlığındaki yönetimin kulübü sahipsiz bırakmasının ardından göreve gelen Mehmet Uz ve ekibi, kamuoyunda artan transfer beklentileri üzerine açıklamada bulundu. Yazılı açıklamayla “malumun ilanı” yapılırken, ocak döneminde transfer yapılamayacağı da camiaya duyuruldu.

“VAR OLMA SAVAŞI SÜRÜYOR”

Yeşil-siyahlı kulüpten yapılan açıklamada,” Süper Lig’den düştükten sonra kayyum tehlikesiyle karşı karşıya kalan Denizlispor Kulübümüzü bulunduğu zor durumdan çıkarmak için göreve talip olduk ve değerli delegelerimizin oylarıyla hizmet etmeye başladık” denilerek, şu ifadelere yer verildi:

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren içinde bulunulan şartlardan, sezon sonu hedeflerine kadar birçok kez açıklamalar yaptık. Altaş Denizlispor Yönetim Kurulu olarak zor bir göreve geldiğimizi biliyorduk. Zor şartlar altında tüm imkânlarımızı seferber ederek kısa sürede transfer tahtasını açtık, yeni bir takım kurduk, teknik heyetimizi takımın başına getirdik. Kayyuma kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan, iki oyuncusundan başka kadrosunda profesyonel futbolcusu kalmayan, teknik heyeti olmayan bu kulübü ayakta tutmayı başardık. İlk maçına genç oyuncular ve teknik heyetsiz çıkan bir takım, sınırlı imkânlara rağmen bugün ligde var olma savaşını sürdürmektedir.

Ligin ilk 3 haftalık periyodunda daha kurulma aşamasında olan takımımız, 3 hafta geriden gelmesine rağmen iyi bir performans ortaya koymuş ve 3 4 hafta öncesine kadar ligde iyi bir konuma gelmişti. Son haftalarda üst üste yaşanan sakatlıklar sebebiyle yaşanan puan kayıpları bizi üzse de umutlarımızı kırmamaktadır.

“TRANSFER TAHTASINI AÇMAK NEREDEYSE İMKANSIZ”

Böyle zor günler geçirdiğimiz bir dönemde, sürekli olarak 12 Ocak 2022 tarihinde başlayacak olan transfer döneminde transfer yapıp yapamayacağımız gündeme getirilmektedir. Bugüne kadar her konuda şeffaf davrandık, bundan sonra da şeffaflığımızı sürdüreceğiz. Elbette devre arasında transfer yaparak takımımızı güçlendirmek isteriz. Ancak mevcut şartlarda transfer tahtasını açmamız neredeyse imkânsız durumdadır.

Şu anda 3 yabancı ve 4 yerli oyuncu transfer yasağı getirmiştir ve yasak listesine girmiştir. Sadece bu 7 oyuncunun getirdiği transfer yasağı rakamı 43 milyon 650 bin TL’dir. Transfer döneminin başlayacağı 12 Ocak 2022 tarihine kadar 15 yabancı oyuncunun daha yasak listesine gireceğinin bilgisini aldık. Bunlarla birlikte transfer yasağının kaldırılması için gerekli olan miktar bugünkü döviz kuru ile 118 Milyon TL’yi geçmektedir. Mevcut şartlarda ve döviz kurunun sürekli arttığı böyle bir ortamda,  bu miktarda bir parayı bulup ödememiz asla mümkün değildir.

Haberin DevamıReklam

Transfer tahtasının açılamaması ve transfer yapılamaması halinde yaşanacak sıkıntılardan en fazla etkilenecek futbolcular yine transfer yasağı getiren oyuncular olacaktır. Çünkü kadromuzu ne kadar güçlendirirsek o kadar sportif başarı yakalayacak, ne kadar sportif başarı yakalarsak ekonomik olarak o kadar fazla güçlenecek, ekonomik olarak ne kadar güçlenirsek bu oyunculara olan borçları o nispette ödeme imkânı bulacağız. Ekonomik ve sportif açıdan başarısız bir kulüpten hiçbir futbolcunun alacağını tahsil edemeyeceği bilinmelidir.

“FUTBOLCULARLA TEK TEK GÖRÜŞECEĞİZ”

Altaş Denizlispor Kulübü Yönetim Kurulu olarak, transfer tahtasını açabilmek için bu oyuncu kardeşlerimizle tek tek görüşecek ve transfer yasağının kaldırılması için kendilerinden talepte bulunacağız. Kendilerinin de hem alacaklarını tahsil edebilme hem de formasını terlettikleri bu kulübün darboğazdan çıkması için gereken fedakârlığı yapacaklarına inanıyoruz.

Transfer tahtasının açılmaması ve yaşanan olumsuzluklarda yukarıda da ifade ettiğimiz gibi en olumsuz etkilenecek olan yine bu oyunculardır. Hepsinin emeklerine, alacaklarına saygımız sonsuz ancak kulübümüzün de bugün içinde bulunduğu durum ortadadır. Herkesin anlayışına sığınıyoruz.”

BORÇ DURUMU

Denizlispor’un 16 yabancı futbolcu ile 2 menajere  6 milyon 11 bin 22 Euro ve 167 bin 486 dolar borcu bulunuyor. Bugünkü kur üzerinden borç miktarı 119 milyon 664 bin 540 lira.

Takımdan ayrılan Cenk Gönen, Ali Yavuz Kol, Recep Niyaz ve Özgür Çek’in de Denizlispor’dan alacağı 5 milyon 974 bin 254 lira. Türk ve yabancı futbolcular ile menajerlerin borç toplamı ise 125 milyon 638 bin 694 lira.