23.04.2021, Cuma
12 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Yrd. Doç. Dr. Başay: Otizmde en...

Yrd. Doç. Dr. Başay: Otizmde en etkin tedavi yöntemi eğitim

Haber Merkezi - 20 Ocak 2018 Cumartesi - 12:40 Yrd. Doç. Dr. Başay: Otizmde en etkin tedavi yöntemi eğitim

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Çocuk Psikiyatristi Yrd. Doç. Dr. Ömer Başay, otizmli çocukların tedavisinde en etkin yollardan birisinin eğitim olduğu belirtti.

A- A+

Dentaş Otistik Çocuklar Özel Eğitim Uygulama Merkezi (DOÇEM) velilerini ve öğretmenlerini otizm alanında yaşanan son gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Denizli Otizm Derneği ve Dentaş Otistik Çocuklar Özel Eğitim Uygulama Merkezi işbirliğiyle düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Ömer Başay, otizmle ilgili yaşanan son gelişmeleri aktardı, velilerin ve öğretmenlerin sorularını yanıtladı.

Otizmin tek tedavisinin eğitim olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Başay, yelpazedeki konumuna göre her çocuğun en az haftada 20 saat eğitim alması gerektiğini ifade etti. Otizme eşlik eden sorunları çözerek bireyi eğitime hazır hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Başay, şunkarı söyledi:

“Otizmli bireylerde psikolojik ve davranışsal problemler görülebiliyor. Bireylere göre farklılık olmasına rağmen otizme eşlik eden sorunları, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite, saldırganlık, kendine zarar verme, uyku ve iştah sorunları, mutsuzluk ve depresyon, dürtü kontrol kaybı, tekrarlayıcı hareketler, takıntılar, korku ve kaygılar şekilde sıralayabiliriz.

Otizmli çocuklarda psikiyatrik ilaçlar normal gelişim gösteren çocuklara göre hem daha az etkili oluyor hem de daha çok yan etki gösteriyor. Bu yüzden ailenin hekimle sürekli işbirliği içinde olması çok önemli. Otizmde en çok kullanılan ve etken maddesi risperidone olan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Bunlar otizme eşlik eden sorunları çözmek içindir. Fiziksel ve psikolojik yan etkiler oluşturabilirler. Aileler çocuklarını iyi gözlemlemeli. İlaç tedavisi zamanla oturur. İlaçlara başlama ve bırakma işlemi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı.”