Uzmanından uyarı geldi: Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat edilmeli – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Uzmanından uyarı geldi: Kurban Bayramı’nda et...

Uzmanından uyarı geldi: Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat edilmeli

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Haziran 2024 Perşembe - 13:54Güncelleme: 13 Haziran 2024 Perşembe - 13:54
Uzmanından uyarı geldi: Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat edilmeli

Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr M. Gürkan Haytaoğlu, gastrit, reflü ve ülser gibi mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanların Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat etmesi uyarısında bulundu.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı D M. Gürkan Haytaoğlu, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlara bir dizi uyarıda bulundu. Bayram boyunca aşırı yemek yemekten kaçınılması gerektiğini dile getiren Haytaoğlu, “Mide problemleri olanlar büyük ve ağır öğünlerden kaçınmalı, bunun yerine gün boyunca küçük porsiyonlar halinde yemek yemelidir. Yağlı, baharatlı ve aşırı tuzlu yiyecekler sindirim problemlerini tetikleyebileceğinden kurban etlerini hazırlarken aşırı yağlı ve baharatlı marinatlar kullanmaktan kaçınılmalı, daha hafif baharatlar ve az yağlı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir” dedi.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar için taze sebzeler ve meyveler çok önemli olduğunu kaydeden Haytaoğlu, şöyle konuştu:

“Bayram süresince mümkün olduğunca taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli. Lif açısından zengin olan bu besinler sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemini rahatlatır. Yine bol su içmek mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur ve sindirim problemlerini önler. Bayram süresince yeterli miktarda su içmeye özen gösterilmeli, özellikle yemeklerden önce ve sonra bir bardak su içmek alışkanlık haline getirilmelidir.”

Gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde düzenli ilaç kullanımının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Haytaoğlu, sözlerini şöçlye sürdürdü:

Haberin DevamıReklam
“Bazı ilaçlar, yiyeceklerle veya içeceklerle etkileşime girerek sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle asit baskılayıcı ilaçlar ve antibiyotikler, mide asidini azaltarak sindirimi etkileyebilir. Bu nedenle, bu kişiler, ilaçlarını düzenli olarak kullanmaya devam etmeli ve doktorlarının önerdiği dozlarda almalıdır.

Gastrit, reflü ve ülser hastaları için ağrı kesiciler ve aspirin gibi ilaçlar sindirim sistemi rahatsızlıklarını kötüleştirebilir. Bu tür ilaçların kullanımından kaçınılmalı veya doktorlarının önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Stres de sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceğinden bayram süresince stresten uzak durmaya çalışılması ve rahatlatıcı aktivitelere zaman ayrılması önemlidir.

Yemeklerden önce ve sonra kısa yürüyüşler yapmak sindirim sistemini rahatlatır ve stresi azaltır. Acil durumlarda, özellikle gastrit, reflü veya ülser nedeniyle şiddetli ağrılar veya rahatsızlıklar olursa, hemen bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Son olarak, bayram süresince sağlıklı beslenme alışkanlıklarını korumaya özen gösterilmeli, belirli besinlerin sindirim sistemini nasıl etkilediği gözlemlenerek doğru seçimler yapılmalı ve sağlıklı bir bayram geçirilmelidir.”