Uzmanından Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Uzmanından Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Uzmanından Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Haziran 2024 Cumartesi - 09:39Güncelleme: 15 Haziran 2024 Cumartesi - 09:39
Uzmanından Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Kurban Bayramı’nda arta et tüketiminin sağlık bakımından sıkıntılar yaratabileceğini belirten Diyetisyen Emine Ayvaz, problemsiz bir bayram geçirebilmesi için beslenme önerilerinde bulundu.

Pamukkale Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli Diyetisyen Emine Ayvaz, Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketiminin artmasıyla mide, bağırsak sorunları ile birlikte kısa zamanda kilo alımının yaşanabileceğini dikkati çekti.

Et tüketiminde aşırıya kaçılmaması tavsiye eden, sebze tüketiminden de vazgeçilmemesi gerektiğini ifade eden Ayvaz, önerilerini şöyle sıraladı:

• Kurban Bayramının vazgeçilmezleri arasında olan kavurmalar, içine kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi yağı ile pişirilmelidir.

• Yoğun et tüketiminin vücutta yaratacağı toksin etkisini azaltmak için bol miktarda C vitamininden ve antioksidanlardan zengin taze sebzeler tüketilmelidir.

• Kurban etleri kesildikten kısa bir süre sonra meydana gelen kimyasal değişimler sebebiyle geçici süreliğine ölüm katılığı oluşur. Enzimlerde meydana gelen değişimlere bağlı olarak 1-2 gün beklettikten sonra etler yumuşar ve tüketime uygun hale gelir.

Haberin DevamıReklam
• Etlerimizin ateşe yakın mesafede pişirilmesi hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olur, hem de B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Bu nedenle mangal planınız var ise; etler ateşten 14-15 cm uzakta ve kömürler, köz halini aldıktan sonra pişirilmelidir.

• Etin hem içinin, hem de dışının iyi pişmiş olması çok önemlidir. Etin çiğ veya az pişmiş olması, kalitesini düşürür ve besin zehirlenmelerine de yol açabilir.

• Bayram süresince et tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Öğünlerde 3-4 porsiyon (90-120 gram) et tüketimi yeterli miktarlardır.

• Yağlı et( özellikle koyun) tüketimi ile birlikte kan yağlarında ve ürik asit düzeyinde artış yaşanabilmektedir. Bu nedenle kırmızı et tüketiminde sıklık ve miktar azaltılıp haşlama öncelikli olmak kaydıyla, fırınlama veya ızgara veya sebzelerle birlikte az yağda sote yöntemleri kullanılarak pişirilmesi gerekir.

• Servis sırasında et yemeklerinin yanında mutlaka mevsim salatası veya semizotu-maydanoz olmalıdır.

• Etler, büyük parçalar şeklinde değil kıymalık, kuşbaşılık, olarak hazırlanmalıdır. Günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda ( -18’) 6 aya kadar saklanabilir.

• Buzluktan çıkarılan etler çözündükten sonra 1-2 gün içerisinde tüketilmeli, tüketilmeyen etler tekrar buzdolabına kaldırılmamalıdır.

• Bayramların bir diğer vazgeçilmezi arasında tatlılar yer alır. Şerbetli tatlılar toplumumuzda daha çok tüketilmektedir ancak bu tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır.