30.10.2020, Cuma
13 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Prof Dr Erbay: Denizli’de günlük test sayısı 1.700, vaka sayısı 350-400

Haber Merkezi - 16 Ekim 2020 Cuma - 12:33 Prof Dr Erbay: Denizli’de günlük test sayısı 1.700, vaka sayısı 350-400

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Rıza Hakan Erbay, ildeki coronavirüs testi pozitif çıkanların sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, “günlük test sayısı bin 700’lere kadar çıktı. Pozitif çıkanların sayısı ise günlük 350-400 dolayında” dedi.

A- A+

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamlara göre İstanbul, Bilecik ve Balıkesir yüzde 50, Denizli ve Bursa yüzde 35 oranındaki artışla ülke genelinde vakaların en fazla artış gösterdiği iller. Denizli’de yaz aylarında yüzde 10’lara kadar gerileyen vaka sayısının son bir haftada yüzde35’e çıkması tedirginliği giderek artırırken, konuyu Denizli Tabip Odası başkanı Prof Dr Rıza Hakan Erbay ile görüştük.

“DENİZLİ DİKKAT ÇEKEN İLLERDEN”

Prof Dr Erbay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Denizli ile ilgili verdiği rakamların ildeki test ve sonuçlarıyla örtüştüğünü belirterek, “Denizli’de bin500 dolayında olan test sayısı bin 700’lere kadar çıktı. Testler sonucunda günlük pozitif vaka 350-400 arasında değişiyor” dedi.

“YATAK SAYISINDA SIKINTI YOK”

Denizli’de tedaviyle ilgili yatak sıkıntısı olmadığını kaydeden Prof Dr Erbay, “Yataklı tedaviye ihtiyaç duyulan COVID-19 hastaları, Denizli Devlet ve Servegazi Devlet hastanelerineyatırılıyor. Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde de 10 hasta var. Denizli’de yataklı tedaviyle ilgili bir sıkıntı yok. Bugünkü sayı 2-3’e katlansa bile yetecek kadar yatak kapasitesi var” diye konuştu.

“SIKI TAKİP ŞART”

Testi pozitif çıkan ve evlerinde karantinaya gönderilenlerin sıkı takibi gerektiğini vurgulayan Prof Dr. Erbay, belirti göstermese de pozitif olanların salgının yayılmasında ciddi bir risk oluşturduğunu, filyasyon uygulamalarıyla bunların takibi ve kontrolün sağlanmasının da önemli olduğunu belirtti.

GRİP MEVSİMİNE DİKKAT!

Mevsim gereği grip vakalarının artacağına da işaret eden Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Rıza Erbay, dikkatli olunması gerektiğini söyledi; maske, mesafe ve hijyen konusuna eksiksiz uyulması uyarısında bulundu.