27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Sıcaklar arttı, keneye ve KKKA’ya dikkat!

Sıcaklar arttı, keneye ve KKKA’ya dikkat!

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Nisan 2022 Perşembe - 14:37Güncelleme: 21 Nisan 2022 Perşembe - 15:54
Sıcaklar arttı, keneye ve KKKA’ya dikkat!

Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla birlikte doğada bulunan kene miktarında artış görüleceğine dikkat çekerek, kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına (KKKA) karşı dikkatli olunması uyarısını yaptı.

Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilkbahar mevsimiyle birlikte tarım, hayvancılık, ormancılık, piknik ve benzeri aktivitelerin kırsal alanda insanların kenelerle temas ihtimalini artırdığı belirtildi.

Açıklamada, kenelerin kan emerek KKKA başta olmak üzere birçok hastalığın hayvanlar ile insanlara bulaşmasına ve taşınmasına yol açtığı, virüsün bazen ölümle sonuçlanabilen enfeksiyonlara neden olduğu kaydedildi.

Kenelerin herhangi bir mücadele yöntemi ile tamamen yok edilmesinin mümkün olmadığı, bu nedenle hastalıktan korunmak için kenelere karşı kişisel korunma en etkili yöntem olduğu da ifade edilerek, şu uyarılar yapıldıÇ

KENELERDEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

•Keneler uçamaz, sıçrayamaz. Ağaçtan insanların üzerine düşme ihtimalleri zayıftır. Keneler genellikle yerdedirler. Kenelerle olası teması azaltmak adına uzun otların, çimlerin ve çalılıkların bulunduğu yerlerde dolaşılmaması önerilmektedir.

•Kenelerin yaşama alanlarında bulunabilecek kişiler, repellent olarak bilinen böcek kaçırıcı ilaçlarla önleyici tedbir alabilirler.

•Arazide açık renkli, kolları ve bacakları kapatan kıyafetler giyilmesi tercih edilmelidir. Pantolon paçaları çorapların içine sokulmalı, kapalı ayakkabı ya da çizme giyilmelidir.

•Araziden eve dönen kişiler kendilerini ve çocuklarını kene yönünden kontrol etmelidirler. Vücudun özellikle diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri, kasık gibi kısımları kontrol edilmeli ya da ettirilmelidir.

KENE ISIRIĞINDA NE YAPILMALIDIR?

Haberin DevamıReklam

•Yapışan keneler, kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle doğrudan düz olarak yavaşça çekilip alınmalıdır.

•Çıplak elle keneye temas edilmemeli eğer elle tutulacaksa eldiven giyilmeli veya naylon bir poşet yardımı ile keneler toplanmalıdır.

•Vücuttaki kenelerin üzerine alkol, kolonya, gazyağı vb. gibi kimyasal maddeler dökülmemeli, keneler sigara veya ateş kullanılarak uzaklaştırılmamalıdır. Çünkü bu maddeler kenenin kusmasına sebebiyet vereceğinden hastalık bulaştırma riskini artırmaktadır.

•Isırılan yer; bol sabunlu suyla yıkanıp temizlendikten sonra tentürdiyot benzeri iyotlu antiseptiklerle muamele edilmelidir. Sabunlu su bulunamaması halinde alkol içeren mendiller de kullanılabilmektedir.

•Kene tarafından ısırılan kişinin 10 gün içinde; halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikâyetlerinden herhangi birini görmesi halinde, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir.

•Kenelerden korunma ve mücadele yöntemleri kapsamlı ve etkin bir biçimde anlatılarak toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından yapılan eğitim çalışmaları devam etmektedir.