Ramazan ayında beslenme önerileri – D20Haber
23.06.2024, Pazar
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Ramazan ayında beslenme önerileri

Ramazan ayında beslenme önerileri

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Mart 2022 Çarşamba - 10:44Güncelleme: 30 Mart 2022 Çarşamba - 10:49
Ramazan ayında beslenme önerileri

Pamukkale Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli Diyetisyen Şerife Özkan, 2 Nisan’da başlayacak ramazan ayı öncesi beslenme önerilerinde bulundu.

Diyetisyen Şerife Özkan, ramazan ayının beslenmeden fiziksel aktiviteye, uyku düzeninden gün içindeki hareketlere kadar yaşam tarzında değişiklikler olduğunu belirterek, sağlıklı bir dönem için nelerin yenilip içilmesi, nelerin tüketilmemesi gerektiği konularında öneriler yaptı.

“SAHURA KALKMAYI İHMAL ETMEYİN!”

Ramazan ayında yapılan en büyük yanlışlardan birinin gece yatmadan önce yemek yiyerek, sahura kalkıp sadece su içmek olduğuna işaret eden Özkan, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülmesi için mutlaka sahur öğünü yapılmalıdır. Sahur öğününün atlanması uzayan açlık süresiyle birlikte kan şekeri seviyesini düşürerek, günün kalan kısmının verimsizleşmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra uzayan açlık süresi metabolizmanın yavaşlamasına, ilerleyen zamanlarda kilo alımına, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunların oluşmasına da neden olmaktadır” dedi.

Haberin DevamıReklam
Sahur öğününde yavaş sindirilen ve besleyici değeri yüksek olan besinler tercih edilmesini öneren Özkan, “Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmek gibi besinler, kahvaltı veya çorba, zeytinyağlı yemekler ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, hamur işleri tatlılar tüketilmemelidir. Yüksek tuz içerin besinler gün içerisinde susamayı arttırmaktadır. Bu nedenle tuz ve tuz içeren besinler, sucuk, sosis, salam gibi şarküteri ürünleri tüketilmemelidir” diye konuştu.

Ramazanda iftar ile sahur arasında 2-2,5 litre su içilmesine özen gösterilmesi ve vücut sıvı dengesini korumak için çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketiminin sınırlı tutulması gerektiğini ifade eden Özkan, sözlerine şunları ilave etti:

“İftar öğününde uzun açlık sonrası düşen kan şekerini dengelemek için kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği oluşmaktadır. Hızlı yemek tüketilmesi gerekenden fazla besin alımına ve hazımsızlığa sebep olarak, ilerleyen günlerde fazla kiloya neden olmaktadır. İftar öğününde önce hurma, bir kase çorba, yanında bir dilim ekmek ile orucu açarak 10-15 dakikalık aradan sonra ana öğüne geçilmelidir. Ana öğünde de ızgara ve haşlama pişirme yöntemleri tercih edilmeli, mutlaka salata ve yoğurt bulunmalıdır. Öğündeki ekmek tam tahıllı tercih edilmelidir. İftardan hemen sonra tatlı tüketimi önerilmemektedir. Eğer tatlı tüketilecekse iftar öğününden 1-2 saat sonra ara öğün olarak sütlü tatlı tüketilebilir. Ancak şerbetli tatlılar, şekerli ve asitli içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.”