28.05.2023, Pazar
16 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
d20haber.com
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisine ödül

PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisine ödül

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Nisan 2022 Pazartesi - 18:30Güncelleme: 25 Nisan 2022 Pazartesi - 18:38
PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisine ödül

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı, “Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi”inde sözlü bildiri ödülüne layık görüldü.

PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı, covid-19 pandemisi döneminde artış gözlenen göğüs kafesi içindeki tümörlerin erken tanısı ve cerrahi müdahale yoluyla sağlığa kavuşma sıklığını araştırdı. Bu çalışma, Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde sözlü bildiri olarak sunuldu.

Ödüle layık görülen çalışma hakkında bilgi veren PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç Dr Ümit Aydoğmuş, “Bölgede tercih edilen bir merkez olarak bilimsel çalışmalarımızın da 4. kez ödüle layık görülmesi bizleri gururlandırıyor. Son çalışmamız covid 19 pandemisinde artan göğüs kafesi içindeki tümörlerin erken tanısı ve cerrahi şifaya kavuşma sıklığını araştırdık. Covid salgınıyla birlikte göğüs filmi çekilme sıklığı önceki yıllara göre yaklaşık üç kat artmasından dolayı bununla birlikte belirtisi olmadan tümör, kanser gibi hastalıkların tanısı da artmış oldu. Bu sayede erken evre hastalıklarda yapılabilen kapalı ameliyatlarımızın sayısı da arttı. Göğüs cerrahisi ekibi olarak bir yandan hastalarımıza şifa olmaya çalışırken, bir yandan da bilimsel çalışmalarımıza devam etmekten mutluyuz” dedi.

Haberin DevamıReklam
Aydoğmuş, çalışmalarını sürdüren Dr Öğretim görevlisi Gökhan Öztürk ile öğretim görevlileri Argün Kış, Halil Sevimli, Nazire Nagihan Yağın Türkmen ve Eren Zenci’ye de ayrıca teşekkür etti.

PAÜ Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı, Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’inde 2015-2019-2021 yıllarında da ödül kazandı.