31.10.2020, Cumartesi
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Kanserle mücadele etti, kazandı

Haber Merkezi - 14 Ağustos 2017 Pazartesi - 13:30 Kanserle mücadele etti, kazandı

Denizli’de, yakalandığı meme kanseriyle yaklaşık bir yıldır mücadele eden genç kadın, amansız hastalığı yendi. Göğsündeki kitle ameliyatla alınan 38 yaşındaki Elmas Çelik’e hormon tedavisi uygulamasına başlandı.

A- A+

Takvim yaprakları 2016’nın ekim ayını gösteriyordu. Koltuk altındaki bir kitle nedeniyle Denizli Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi’ne başvurdu. Genel cerrahi hekimi tarafından yapılan muayene ve biyopsi sonrası kanserli hücre belirlendi. Meme kanseri olduğunu öğrenen Elmas Çelik, kısa sürede kendisini toparlayıp, çocukları ve eşinin desteğine yaşama azmini de ekleyip amansız hastalıkla amansız bir mücadeleye girişti.

Onkoloji servisinde çekilen pet CT ile memede kitle, koltuk altı bölgesindeki lenf bezleri ve karaciğerde yaygın metastazlar saptandı. Medikal Onkoloji Uz. Dr. Ömer Uyanık tarafından tedavisine başlanan Çelik’e 6 ay kemoterapi tedavisi uygulandı. Karaciğerdeki metastazların tamamen iyileştiği, koltuk altındaki lenf bezlerinin tamamen geçtiği ve memedeki kitlenin küçüldüğü saptandı. Tedavi sonrası küçülen memedeki kitle genel cerrahi servisi tarafından ameliyatla tamamen alındı. Ameliyat sonrasında 3 ay daha kemoterapi tedavisi uygulandı. Halen hormon tedavisi ve hastalıksız takibi devam yapılıyor.

YAŞADIKLARINI ANLATTI

Kanser hastalığını yenerek tekrar sağlığına kavuşan Elmas Çelik, hastalık süresince yaşadıklarını anlatırken, “Koltuk altındaki bir kitle nedeniyle gelmiştik hastaneye. Yapılan tahlillerden sonra bu kitlenin kanserli hücre olduğunu öğrendik. Bunu ilk duyduğumda dünyam başıma yıkıldı. Aklıma direkt çocuklarım geldi. ‘Ben ölürsem çocuklarıma ne olacak’ diye düşündüm. Doktorumuz Ömer Uyanık yılmamam gerektiğini ve her şeyin üstesinden gelebileceğimizi söyledi. O gün poliklinik odasından ağlamadan çıktım. Fakat eve geldiğimizde 2 boyunca durmadan ağladım. Sonrasında karar verdim. Kendimi bırakırsam bu işi başaramazdım. Karar verdim, ben bu hastalığı yenecektim” dedi.

Kemoterapi tedavisi süresince birçok zorlukla karşılaştığını fakat hiçbir zaman kendisini kanser hastası gibi hissetmediğini söyleyen Elmas Çelik, “ Aldığım kemoterapi sonrası saçlarımın dökülmesine izin vermeden saçlarımı kazıttım. O gün eve gittiğimde kızım neden saçlarımı kazıttığımı sordu. Bu şekilde okuluna gidersem arkadaşlarına annesi olduğumu söyleyemeyeceğini söyledi. Tabi ben durumumu kızıma açıklayamadım. Sonra eşim de saçını kazıttı. Kızımız babasını da öyle görünce benim durumuma daha kolay alıştı. Tabi bu süreçte en büyük desteği eşim verdi. Hep yanımda oldu. Hiçbir zaman hasta gibi davranmadık. Sinemaya gittik, misafir ağırladık, şehir dışına dahi çıktık. Yani normal yaşamımıza devam ettik. Tüm bu gayretlerle ve doktorumuzun pozitif enerjisiyle hastalığı yendim” diye konuştu.

Kanserle mücadele etti, kazandı

YAŞAM HER ŞEYE RAĞMEN ÇOK GÜZEL

Kanser hastalarına önerilerde de bulunan Elmas Çelik, “Kesinlikle umutsuzluğa kapılmasınlar. Doktorlarına ve kendilerine inansınlar. Başarabileceklerini düşünsünler. Yaşam her şeye rağmen çok güzel. Bir şeyleri çabalamadan elde etmek çok zor. O yüzden tedavi süreci ne kadar zor da olsa bir şekilde bunun sonucunda iyi şeyler olacağını ümitle beklesinler. En iyisi bu ben böyle yaptım. İnşallah diğer hastalar da benim yaptığım gibi ümitsizliğe kapılmadan tedavilerini olurlar ve bu hastalığın üstesinden gelsinler” ifadelerini kullandı.