29.06.2022, Çarşamba
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Her yıl 159 bin kişi kansere...

Her yıl 159 bin kişi kansere yakalanıyor

Haber Merkezi - 6 Nisan 2017 Perşembe - 16:59 Her yıl 159 bin kişi kansere yakalanıyor

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, ülkemizde her yıl 159 bin kişinin kansere yakalandığını bildirdi.

A- A+

Denizli KHB Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, Kanser Haftası nedeniyle Denizli Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi’nde tedavisi gören hastaları ziyaret etti.

Hastalarla sohbet eden ve geçmiş olsun dileklerini ileten Öztürk, kanser tedavilerinde son 10 yıldaki gelişmelerle hastaların yaşam süresi ve kalitesinin giderek arttığını, erken tanı ve tedavi ile kanserli hastalarda önemli oranda iyileşmenin mümkün olduğunu söyledi.

Kanserle ilgili istatistiki bilgiler de veren Öztürk, dünyada her yıl yaklaşık 14 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 97 bin erkek ve 62 bin kadın olmak üzere 159 bin kişinin kansere yakalandığını, gerekli önlemler alınmazsa 2030 yılında 22 milyon yeni vakanın ortaya çıkacağının tahmin edildiğini belirtti.

Haberin DevamıReklam

Kanser tedavisiyle ilgili Denizli Devlet Hastanesi’nde Radyoterapi Merkezi ile Zafer Gökşin Onkoloji ve Hematoloji merkezilerinin hizmet verdiğini kaydeden Öztürk, “3 medikal onkoloji, 6 radyasyon onkoloji ve 1 hematoloji uzmanlarımızın görev yaptığı Radyasyon ve Medikal Onkoloji kliniklerimizde toplam 36 yatak ve 26 koltuklu kemoterapi ünitemiz bulunmaktadır. Hastanemizde ki bu Merkezlerimiz, Denizli’nin yanı sıra Onkoloji Birimleri olmayan çevre illere de hizmet vermektedir. Afyon, Aydın, Manisa, Burdur illerimizden Merkezlerimizde tedavi alan hastalarımız mevcuttur” dedi.