Havuzlarda göz enfeksiyonu riski – D20Haber
18.07.2024, Perşembe
27 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Havuzlarda göz enfeksiyonu riski

Havuzlarda göz enfeksiyonu riski

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Temmuz 2017 Salı - 14:27Güncelleme: 25 Temmuz 2017 Salı - 14:27
Havuzlarda göz enfeksiyonu riski

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Acıpayam Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Kemal Yayla, sıcak yaz günlerinde serinlemek için tercih edilen havuzların hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde gözde ciddi enfeksiyonlara yol açtığını belirtti.

Yazın viral göz enfeksiyonlarının arttığına, en önemli bulaşma yolunun da yüzme havuzları olduğuna dikkati çeken Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Kemal Yayla,iyi klorlanmayan ve temizlenmeyen havuzların mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortam oluşturduğunu söyledi.

Yaz mevsimiyle birlikte yüzme havuzların serinlemek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerler olduğunu ifade eden Dr. Yayla, “Fakat, iyi temizlenmeyen ve klorlanmayan havuzlar, aynı zamanda gözlerde hastalık yapıcı birçok mikroorganizmanın da barınağı haline gelmektedir. Gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, sulanma, bulanık görme, ışığa hassasiyet gibi belirtiler veren göz enfeksiyonları (mikrobik konjonktivitler), her yaştaki bireyde ortaya çıkabilmektedir. Ancak çocuklar bu durumdan daha çok etkilenmektedirler. Kimi hastalarda bu belirtilerin bazıları hafif derecede ortaya çıkabilirken, kimilerinde ise tüm belirtiler ağır bir tabloyla karşımıza çıkmaktadır. Bu mikropların en önemli özelliği çok bulaşıcı olmalarıdır” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam
LENS KULLANANLAR DİKKAT!

Havuz suyundan bulaşan ve tatil keyfini bozabilecek göz enfeksiyonlarından bir takım önlemlerle korunabilineceğini belirten Dr. Yayla, “Havuz gözlüğü kullanmak bireysel olarak alınabilecek en iyi korunma yöntemidir. Serinlemek için doğru oranda klorlanan, mikrobik analizleri düzenli yapılan, berrrak görünümlü, hijyen kurallarına uyulan havuzların tercih edilmesi bu enfeksiyonlardan korunmanın bir diğer yoludur. Eğer kontakt lens kullanılıyorsa, havuza girmeden önce lensin çıkarılması doğru olacaktır. Yanlışlıkla kontakt lens ile havuza girildiyse, lens hemen çıkarılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Eğer gözde bir enfeksiyonun ortaya çıkmaya başladığı düşünülüyorsa en kısa zamanda bir göz doktoruna muayene olunmalıdır. Tatil devam ediyorsa, göz enfeksiyon belirtileri varken tekrar havuzu kullanmak ise hem kişinin kendi sağlığı hem de diğer kişilerin göz sağlığı için uygun olmayacaktır” dedi.

DENİZ GÖZLÜĞÜ KULLANILARAK GÖZLER KORUNMALIDIR

Yüzme havuzlarındaki klor düzeyinin fazlalığı sebebiyle, mikrobik göz hastalıklarıyla karışabilecek bir diğer durumun da göz irritasyonu olduğunu kaydeden Yayla, daha çok gözlerde kızarıklık, batma ve yanma belirtileriyle göz kliniklerine başvuran bu hastaların tedavisinde öncelikle klorun göz yüzeyinden yıkanması, sonrasında da suni gözyaşı gibi damlalarla göz yüzeyindeki hasarın azaltılması yoluna gidilmesini önerdi.