Engelli hastalara ameliyat ortamında hizmet – D20Haber
18.07.2024, Perşembe
27 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Engelli hastalara ameliyat ortamında hizmet

Engelli hastalara ameliyat ortamında hizmet

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Temmuz 2017 Perşembe - 12:29Güncelleme: 20 Temmuz 2017 Perşembe - 12:29
Engelli hastalara ameliyat ortamında hizmet

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde, poliklinik şartlarında tedavisi yapılamayan engelli hastalara yönelik ameliyathane ortamında genel anestezi altında ağız ve diş sağlığı hizmeti veriliyor.

2011-2016 yıları arasında Denizli Devlet Hastanesi ameliyathanesinde yapılan diş tedavileri, 2016 eylül ayından itibaren Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin ameliyathanesinde gerçekleştirilmeye başlandı. Her Çarşamba genel anestezi altında anestezi uzmanı, anestezi teknisyeni, diş hekimi, diş klinik yardımcısı, klinik hemşiresi ve ameliyathane hemşiresinden oluşan uzman ekip dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, detertraj, kist operasyonu gibi tüm tedavi işlemleri ve koruyucu uygulamaları yapılabiliyor.

Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yasemin Bacaksız, 2011-2016 yılları arasında Denizli Devlet Hastanesi’nde 596 hastanın genel anestezi altında diş tedavilerinin gerçekleştirildiğini, 2016 eylül ayından itibarense Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde 89 hastanın diş tedavilerinin ve toplam 306 dolgu, 254 diş çekimi, 434 yarım çene detertraj tedavilerinin yapıldığını söyledi.

Bacaksız, poliklinik şartlarında sağlık durumu nedeniyle tedavisi yapılamayan fiziksel ve zihinsel engelli bireylere, diş hekimi koltuğunda işlem yapılamayacak kadar önemli nörolojik rahatsızlığı olan bireylere, yaşı çok küçük yada tedaviye uyum gösteremeyen çocuklara genel anestezi altında ağız ve diş sağlığı hizmeti verdiklerini belirtti.

Haberin DevamıReklam
ENGELLİ BİREYLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

Engelli bireylerde ağız ve diş sağlığının genel sağlık kadar önemli olduğunu vurgulayan Bacaksız; “Diş tedavileri, üst düzeyde hasta-hekim uyumu gerektirir. Engelli bireylerin sağlık sorunları, yaşadıkları birçok sorun yanında en önemlilerindendir. Ülkemizde dokuz milyona yakın engelli kişi bulunmaktadır. Bu bireylerin ağız ve diş sağlıkları, kullandıkları ilaçlar, beslenme şekli ya da ağız bakımlarının yetersiz kalışı gibi nedenlerle tehlikeye girmektedir. Engelli bireyle yaşayan kişilerin ise yakınlarının diş gelişimi ve ağız bakımı hakkında yeterli bilgi ve eğitime sahip olmamaları ve uygunsuz sosyoekonomik koşullar nedeni ile hastaların sorunları giderek artmaktadır. Engelli hastaların bedensel ve zihinsel travmalarının en aza indirgenmesi için diş tedavilerinin genel anestezi ünitesi ile geniş kapsamlı diş hekimliği hizmeti sunulan hastanelerde yapılması önerilir. Zihinsel engelli hastaların büyük bir çoğunluğunun diş tedavilerinin lokal anestezi altında gerçekleştirilmesi pek olası değildir. Ayrıca tedavi sırasında çıkabilecek olası bir komplikasyon durumunda bu hastalara yardımcı olabilmek için tam donanımlı ağız-diş sağlığı hastane ortamı hizmeti sunulmalıdır” dedi.