07.07.2022, Perşembe
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Bağışlanan organlarıyla 3 kişiye hayat verecek

Bağışlanan organlarıyla 3 kişiye hayat verecek

Haber Merkezi - 7 Haziran 2022 Salı - 15:35 Bağışlanan organlarıyla 3 kişiye hayat verecek

Denizli’de, beyin ölümü gerçekleşen 51 yaşındaki N.K’nin Ankara, İzmir ve Antalya’da nakil için sıra bekleyen üç hastaya umut oldu.

A- A+

Silahla yaralanma sonucu yaralı olarak Denizli Devlet Hastanesine getirilen N.K., acildeki ilk müdahalenin ardından anestezi ve cerrahi yoğun bakım ünitesine alındı. İki gün yoğun bakımda kalan, ancak tüm müdahalelere rağmen yaşam mücadelesini kaybeden N.K’nin beyin ölümü gerçekleşti.

Denizli Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi görevlileri, beyin ölümü gerçekleşen N.K.’nin ailesi ile görüştü ve organ bağışı için onay alındı. Bunun üzerine İzmir Organ ve Doku Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçilerek, İzmir’den gelen ekipler tarafından karaciğer ve böbrekler alındı. Alınan organlar Ankara, İzmir ve Antalya’da nakil bekleyen hastalara gönderildi.

Haberin DevamıReklam

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, organ bağışında bulunan aileye teşekkür ederek, “Organ bağışı, organ nakli bekleyen hastaların yeniden hayata tutunması için çok önemli. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak için kamu kurumlarında, pazaryerlerinde, işyerlerinde organ bağış eğitimleri düzenleyerek organ bağışının önemini vatandaşlarımıza anlatmaya çalışıyoruz ve vatandaşlarımızı organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Ben aileye baş sağlığı diliyorum ve hayattayken organ bağışında bulunduğunu beyan ederek bağışta bulunan ve yakınlarını kaybettikten sonra acılarını bir kenara bırakarak organ bekleyen hastalara umut olan tüm ailelere tekrar teşekkür ediyorum” dedi.