30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Herkes aşı olmak istiyor ama ne...

Herkes aşı olmak istiyor ama ne grip aşısı var ne de zatürre

Engin ÜNAL / D20HABER - 11 Eylül 2020 Cuma - 12:36 Herkes aşı olmak istiyor ama ne grip aşısı var ne de zatürre

Denizli’de coronavirüs vakaları arttıkça, virüsten korunmak isteyen vatandaşlar grip ve zatürre aşısı alabilmek için eczanelerin kapısını aşındırıyor. Ancak henüz aşı tedariği yapılamadığından vatandaşa “yok” yanıtı veriliyor. Denizli Eczacı Odası da yaşanan sıkıntıyı “Grip aşılarının tedariğindeki sıkıntıdan eczacınız sorumlu değildir” afişini asarak paylaştı.

A- A+

Ulusal aşı takvimi içerisinde yer alan zatürre (pnömokok) aşısı bebeklere, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara aile sağlığı merkezleri (ASM), verem savaş dispanserleri, toplum sağlığı merkezleri ve hastanelerde ücretsiz uygulanması gerekiyor. Ne var ki aşıya ulaşmak çok da kolay değil.

ECZANELERE AFİŞ ASILDI

Coronavirüs salgınının eylül ayıyla birlikte hızla yayılması üzerine vatandaşlar, virüse karşı koruma sağladığı açıklamaları yapılan zatürre aşısının peşine düştü. Kimi eczanelerde, kimi aile sağlığı merkezlerinde aşı arıyor. Ancak zatürre aşısı ne eczanelerde ne de aile sağlığı merkezlerinde yeterli dozda bulunmuyor.

Fiyatı 344 lira olan zatürre aşısının ömür boyu, fiyatı 68 liradan başlayan polisakkarit aşının ise 5 yıllık bir koruma sağladığı belirtilirken, Denizli’ye sadece 400 doz zatürre aşısının geldiği, dağıtımı yapılan bu miktarın ihtiyacı karşılamanın çok uzağında kaldığı ifade edildi.

DENİZLİ ECZACI ODASINA İLAÇ FİRMALARININ YANITI

Aşı da yaşanan bu sıkıntıların aşılması için temaslar sürerken, Denizli Eczacı Odası da firmalarla yazışmalar yapıyor. Sanofi Pasteur Aşı Ticaret AŞ’den gönderilen yazıda şöyle denildi:

“Sağlık Bakanlığının önerdiği doğrultuda, grip sezonu sürveyans verilerini göz önünde bulundurarak, grip aşısı ekim-mart ayları içerisinde yapılabilmektedir. bu bilgi ışığında ülkemizde bulunan grip aşıları her yıl bu süre zarfında kullanıma sunulmaktadır.

Vaxigrip tetra şuşlu grip aşısının geri ödemesi geçen yıllarda olduğu gibi aşağıda belirtilen risk grupları için devam etmektedir.

COVID-19 pandemisine bağlı olarak risk gruplarının aşılanmasının öneminin daha da artması nedeni ile tüm dünyada grip aşısı talebinde artış beklenmektedir. İlgili talep artışlarının karşılanması konusunda tüm dünyada talep edilen tedarik miktarlarının tam olarak sağlanamaması durumu oluşabilir.

Bu sebeple Sanofi Pasteur Türkiye olarak 2020-2021 sezonu için vaxigrip tetra grip aşısı tedariğine Türkiye geneli için toplam olarak geçen yılki adetler civarında ve geçen yıllarda olduğu gibi ekim-kasım ayları içerisinde başlamayı planladığımızı bildirmek isteriz.”

Haberin DevamıReklam

PFİZER’DEN GELEN YAZI

İlaç firması Pzifer’den gönderilen yazıda da “Geçtiğimiz birkaç haftalık dönemde zatürre aşısına olan talebin artışına paralel olarak tedariğimizi yaşamaktayız. Yerli üretim planımız sayesinde aşı tedariğine eylül ayının ilk haftası itibariyle devam edeceğiz. bu doğrultuda gelecek aylarda herhangi bir tedarik sorunu yaşamayı öngörmüyoruz” ifadelerine yer verildi.

DENİZLİ ECZACI ODASI AFİŞ ASTI

Artan aşı taleplerinin karşılanamaması üzerine Denizli Eczacı Odası afiş hazırlattı. Eczanelere asılan afişlerde, “Aşı üreticileri grip aşılarının dağıtımını ekim ve kasım aylarında yapılacağını bildirmiştir. Grip aşılarının tedariğindeki sıkıntıdan eczacınız sorumlu değildir” denildi.

DENİZLİ’DE AŞI YOK

Denizli Eczacı Odası Başkanı Osman Özdemir, konuşla ilgili D20HABER.COM’a yaptığı açıklamada, “Herkes aşı olmak istiyor ama aşı yok. Aşı ihtiyacı olanda kullanılmalıdır. Sağlık Bakanı, grip aşısının geçtiğimiz yıllardan 4-5 kat daha fazla sayıda temin edileceğini söyledi. Başta risk altındaki grup olmak üzere aşılama çalışmalarının önümüzdeki haftalarda yürütüleceğini ifade etti. Pnömokok aşısı eczanelerde bulunamıyordu. Bu aşının temin edildiğini önümüzdeki günlerde kullanıma gireceğini ifade ettiler. Pnömokok aşının aile hekimlerinde yapılacağının söylenmesiyle oralarda bir yoğunluk oluştu. Dağıtım sağlıklı bir şekilde organize edilmeli” dedi.