Denizli Şehir Hastanesi projesiz mi ihale edildi? – D20Haber
16.07.2024, Salı
24 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Denizli Şehir Hastanesi projesiz mi ihale...

Denizli Şehir Hastanesi projesiz mi ihale edildi?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Temmuz 2024 Pazar - 11:51Güncelleme: 7 Temmuz 2024 Pazar - 11:51
Denizli Şehir Hastanesi projesiz mi ihale edildi?

Denizli Şehir Hastanesinin de aralarında bulunduğu bazı şehir hastanelerinin projeleri hazırlanmadan ihale edildiği, bu nedenle inşaatlarının bitirilemediği öne sürüldü.

Yapımına 2020 yılında başlanan, ancak bir türlü tamamlanamayan ve geçtiğimiz mayıs ayında dördüncü kez ihale edilen bin yataklı Denizli Şehir Hastanesi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, devam eden Denizli ve bazı şehir hastanesi inşaatlarının projeleri hazırlanmadan ihalesi yapıldığı için bitirilemiyor. İkmal ihaleleriyle milyarlık kamu zararı gerçekleştiği, evrakı imzalamayan bakanlığın 23 mühendis ve mimarı sürüldüğü iddia edildi.

İnşa edilecek hastanelerin projeleri tamamlanmadan ihaleye çıkıldı. Bu nedenle de hastane projesi için belirlenen yaklaşık maliyetlerinin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

İhalelerin ardından Sağlık Bakanlığında görevli mühendis ve mimarların evrakı imzalamaya zorlandığı, imza atmayan, belirlenen yaklaşık maliyetlerin gerçeği yansıtmadığını belirten 23 mühendis ve mimar, bakanlığın merkez kadrosundan Ankara’daki hastanelerde görevlendirildi.

İNŞAAT BİTİRİLEMİYOR

Haberin DevamıReklam
Mühendis ve mimarlar; Antalya, Aydın, Denizli, Trabzon ve Samsun Şehir Hastaneleri projelerinin usulsüz bir şekilde ihale edildiğini öne sürerek, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına da durumu bildirdi. İddialara göre Sağlık Bakanlığı Etüt, Proje ve Emlak Daire Başkanı hakkında rapor da hazırlandı. Yine iddialara göre Teftiş Kurulu’nun raporuyla doğrulanan bu işlem nedeniyle Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı hakkında işlem yapılmadığı gibi yüzlerce hastane inşaatının proje-yapım sürecinde görev alan mühendis ve memurlar pasif görevlere alındı.

Tüm bu süreçlerde onayı yer alan bakanlığın Etüt, Proje ve Emlak Daire Başkanı ise BirGün’ün sorularını yanıtsız bıraktı.

DENİZLİ ŞEHİR HASTANESİNDE İHALE VE İNŞAAT SÜREÇLERİ

Denizli Şehir Hastanesi için 4 kez ihale düzenlendi. İlk 2 ihalede inşaata başlanamadı, üçüncü ihalede ise hastanenin yapımını üstlenen Özge İnşaat, 12 Temmuz 2021’de inşaata başladı. Hastanenin yapım süresi de 750 gün olarak belirlendi. Ancak müteahhit firma, inşaat subasman seviyesindeyken işi bıraktı.

Son ihale de Mayıs-2024’te gerçekleştirildi. İhaleyi 11 milyar 999 milyon lira ile en düşük teklifi veren Tedya İnşaat Şirketinin kazandığı, bu ihaleye bin yataklı Şehir Hastanesinin yanı sıra 400 yataklı Acil Durum Hastanesinin de dahil olduğu belirtildi.

Toplam 310 bin 390 metrekare kapalı alana sahip olacak Denizli Şehir Hastanesine bu yıl genel bütçeden 1,5 milyar lira ödenek konuldu.