27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Bunu yapmak körlüğe neden oluyor

Bunu yapmak körlüğe neden oluyor

Haber Merkezi - 20 Nisan 2017 Perşembe - 12:18 Bunu yapmak körlüğe neden oluyor

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Mustafa Suat Alıkma, göze yabancı bir cisim battığında veya kimyasal bir madde kaçtığında, yanlış müdahalelerin kalıcı körlüğe neden olabileceğini

A- A+

Gözümüze bir cisim battığında veya kimyasal bir sıvı kaçtığında nasıl hareket etmeliyiz? Servergazi Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Mustafa Suat Alıkma, böyle bir durumda doktora ulaşıncaya kadar geçirilen birkaç dakikanın göz sağlığı açısından son derece kritik olduğunu söyleyerek, yanlış müdahalenin kalıcı körlüklere neden olabileceği uyarısında bulundu.

GÖZLE İLGİLİ İŞ KAZALARINA DİKKAT!

Gözle ilgili yaşanan iş kazalarına dikkat çeken Dr. Alıkma: “Çalışma hayatında çeşitli sebeplerde dolayı kazalar meydana gelebilmektedir. Bunlardan başında uçan cisimlerin göze çarpması, kimyasal maddelerin göze teması, radyasyon içeren ışınları gelmektedir. Gözle ilgili karşılaştığımız en büyük iş kazaları genellikle uçan bir cismin göze gelmesidir. Daha çok yüzde 62 bir oranla üretim sektöründe, yüzde 40 gibi bir oranla da inşaat sektöründeki çalışanlar bu tip kazalarla karşılaşmaktadır. Yapılan araştırmalarda, iş kazalarına uğrayan insanların yüzde 60’ının göz ekipmanı kullanmadığı, yüzde 40’ının da uygun olmayan göz ekipmanı kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple iş kazalarına bağlı göz yaralanmalarında uygun koruyucu ekipmanların kullanılması çok önemlidir. Bilinmesi gereken özellikle çalışanların ve işverenlerin bu tip durumlarda acil müdahale için bir göz hekimine mutlaka gitmeleri gerekliliğidir. Çünkü uçuşan cisimler, metal parçalarla olan göz yaralanmalarında gözün ön duvarları parçalanarak gözün arkasına zarar gelebilmekte ve erken dönemde tedavi etmek zorunluluğu olmaktadır” dedi.

Haberin DevamıReklam

İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Uz. Dr. Mustafa Suat Alıkma, kimyasal maddeler ile gözün direkt teması esnasında yapılması gerekenler konusunda ise şu uyarılarda bulundu:

“Kimyasal maddeler ile gözün direkt temasında göz hekimine ulaşmadan önce yapılması gereken acil müdahaleler vardır.

Böyle bir durumda mutlaka bol su ile gözün yıkanması gerekmektedir. Hiçbir zaman göz hekimine ulaşana kadar zaman kaybedilmemesi gerekmektedir. Bu yapıldığı takdirde kimyasal göz yaralanmasından gözün alabileceği zarar en aza indirilmiş olur. Göz kesinlikle ovalanmamalıdır. Yabancı cismin gözü daha fazla çizmesine veya derinlere gitmesine neden olunmamalıdır. Öncelikle çalışanların iş güvenliği ve kullanmaları gereken koruyucu donanımlar konusunda bilgi eksikliği giderilmeli ve gerekli eğitimler verilmeli, devamında bu konuda gerekli özen gösterilmelidir. Ancak eğitimler verildikten ve uygun ekipmanlar sağlandıktan sonra kullanmamakta çalışanın kendi sorumluluğundadır. Unutulmamalıdır ki; en ucuz tedavi her zaman koruma tedavisidir.”