20.10.2020, Salı
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

Astımlı hastalara nem uyarısı

Haber Merkezi - 2 Ağustos 2017 Çarşamba - 12:08 Astımlı hastalara nem uyarısı

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Kaya, yaz döneminde görülen aşırı sıcak ve nemli havanın astımlı hastalar için büyük tehdit oluşturduğuna dikkat çekti ve tatil için denizi tercih etmelerini önerdi.

A- A+

Yüksek sıcaklık ve nemli havanın başta astım olmak üzere solunum rahatsızlığı bulunan hastaları olumsuz etkilediğini vurgulayan Göğüs Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Onur Kaya, özellikle havanın çok sıcak seyrettiği günlerde dikkatli davranılması ve ilaçların aksatılmadan kullanılması önerisinde bulundu.

Astımın ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çeken Dr. Kaya, “Astımlı hastalarda nefes darlığına yol açan sebeplerin başında viral enfeksiyonlar ve alerjenlere maruziyet gelirken, yaz aylarında yüksek sıcaklık ve nem de önemli risk faktörleri arasındadır. Astımlı hastalar için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30 ile yüzde 50 arasında olmasıdır. Nem oranının yüzde 60`ı geçtiği durumlarda astımlı hastaların evden dışarı çıkmamaları gerekmektedir” dedi.

“ASTIM HASTALARI SERİNLEMEK İÇİN DENİZİ TERCİH ETMELİ”

Dr. Kaya, tatil planı yapan astımlı hastalar için ise, “Çok sıcak olmayan, yüksek nem içermeyen ve polenlerin yoğun olmadığı yerleri tercih etmeleri önemlidir. Ayrıca serinlemek amacıyla girilen havuzlardaki klor, astım hastalarında nefes darlığını tetikleyebilmektedir. Hastalar için en doğru seçim deniz tatilleridir. Yüzmenin ve tuzlu su buharı solumanın tüm hava yolları için doğal bir ilaç olduğu unutulmamalıdır” önerilerinde bulundu.