YSK’dan aday listeleri kararı – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. YSK’dan aday listeleri kararı

YSK’dan aday listeleri kararı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Ocak 2024 Salı - 10:01Güncelleme: 16 Ocak 2024 Salı - 10:01
YSK’dan aday listeleri kararı

Ylüksek Seçim Kurulunun (YSK), 31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde aday listeleri teslim edilirken uyulması gereken yöntemlere ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan YSK Kararı’na göre, büyükşehirlerde; siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkanlıkları listelerini il seçim kurullarına, siyasi parti ilçe başkanlıkları belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday listelerini ilçe seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında taşınabilir bellekte ve üç nüsha halinde kağıt ortamında o seçim çevresinde yapılan bütün seçimleri için ayrı ayrı olmak üzere en geç 20 Şubat Salı günü 17.00’ye kadar teslim etmesi gerekecek.

Haberin DevamıReklam
Bağımsız adayların ise kanunda öngörülen seçilme yeterliklerini taşıdıkları belirten belgelerini ve en yüksek derecedeki devlet memurunun brüt aylığı olan 7 bin 228 TL’yi mal sandığına yatırdığına dair makbuz ile birlikte dilekçeye ekleyerek en geç 20 Şubat saat 17.00’ye kadar ilgili il veya ilçe seçim kurullarına başvurmaları gerekecek. Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paralar kendilerine teslim edilemeyecek.