Vatandaşlar Karaca’ya ‘Fiyatlar uçtu, soğan baş tacı oldu’ diye dert yandı – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Vatandaşlar Karaca’ya ‘Fiyatlar uçtu, soğan baş...

Vatandaşlar Karaca’ya ‘Fiyatlar uçtu, soğan baş tacı oldu’ diye dert yandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Nisan 2023 Salı - 09:15Güncelleme: 18 Nisan 2023 Salı - 09:18
Vatandaşlar Karaca’ya ‘Fiyatlar uçtu, soğan baş tacı oldu’ diye dert yandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’ya dert yanan bir vatandaş soğanla ilgili tespitinde, “Fiyatları uçunca soğanı baş tacı yaptık, saksıya koyduk” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, seçim çalışmalarında haftaya Bekilli, Çal, Baklan ilçelerini ziyaretle başladı. Bekilli’de esnaf ziyaretlerinde bulunan, CHP ilçe örgütüyle bir araya gelen, vatandaşları dinleyen Karaca’nın seçim çalışmalarında ilginç enstantaneler de yaşanıyor. “Fiyatları uçunca soğanı baş tacı yaptık, saksıya koyduk” tespitinde bulunan Bekillili bir esnafın tepkisi, “ağlanacak halimize gülüyoruz” dedirtti.

Karaca da “Ey ekonominin kitabını yazan krizlerin efendisi Erdoğan: Vatandaşı düşürdüğün hale bak. Sofraların baş tacı olan soğan artık süs niyetine saksıda. Bu da sana ders olsun. Bunu da gördük, mutfaklara giremeyen soğan, taneyle alınır hale geldi. Sofrada değil, saksıda Soğan” diyerek, yarın Denizli’de miting yapacak olan Erdoğan’a ekonominin durumunu hayatın içinden, milletin gözünden mesajla verdi.

 

“BİBER Mİ DAHA ACI HAYAT MI?”

Bekillili esnaflara Millet İttifakı politikalarını anlatan Karaca, Çal Pazar yerindeki ziyaretine ise “acı biber” damga vurdu. Sosyal medya hesabından “Pazar yerleri, memleketin halini özetliyor. Acı biberin dahi boynunu büktüğü Çal Pazarı’ndan bildiriyoruz. Hayat kadar acı” paylaşımını açlık otu ve kırmızı biber olan pazar yeri fotoğrafıyla paylaştı.

İktidara yönelik eleştirilerini gıda fiyatlarından sürdüren Karaca, “Tereyağı ve kaymağın kilosu 170 TL. Bırakın 1 kiloyu, yarım kilo bile alamıyor vatandaş. Pazarda tereyağı satarak geçimini sürdürmeye çalışan Çallı ablalarımız, ‘kuzumuzu besleyemiyoruz 1 torba yem olmuş 400 TL’ diye isyan ediyor. Haberin var mı ey Saray?”

SOĞAN SEPETE TANEYLE, ACI ÇAYA 4 TL!

Çarkın 14 Mayıs’ta ters döneceğini söyleyen Karaca, “Acı soğan yemek de acı çay içmek de haram oldu. Bir bardak çayın en az 4 TL olduğu, ramazan pidesinin evlere giremediği, taneyle soğan devrinin tek kişilik Saray hükümeti döneminde hafızalara kazındığı bir ülke yarattılar. Nasıl bir piyasa yarattılar ki Sarayda ejder meyveli smothie, pazarda alan satanın kan ağladığı boş meyve sebze sepetleri. Bunlar sizin eseriniz. 14 Mayıs’ta bu bozuk çark tersine dönecek” dedi.

PAZARYERLERİ KAYITLI, ŞEFFAF, GÜVENLİ TİCARET ALANLARI OLACAK

İktidarları döneminde neler olacağını da anlatan Karaca, üreticiyi destekleyen politikaları şöyle açıkladı:

•Kamu kurumları, yerel yönetimler, KOBİ’ler ve kooperatiflerin işbirliğini öngören paylaşım ekonomilerini yaygınlaştıracağız.

•Hal Kayıt Sistemi üzerinden ürün künyesi uygulamasını yaygınlaştıracak, böylece tüketicilerimizin piyasayı denetleyebilmelerine imkân sağlayacağız.

•Yerel yönetimlerle etkin bir koordinasyon ve iş birliği içinde sebze meyve ticaretimizin önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği geleneksel pazar yerlerini kayıtlı, şeffaf ve güvenli ticaret alanlarına dönüştüreceğiz.

Haberin DevamıReklam
•Pazar alanlarının haftanın diğer günlerinde kooperatif üyesi ya da çiftçi belgesi sahibi üreticinin ürününü sattığı alanlar olarak değerlendirilmesini sağlayacağız.

•Şehir tarımını ve topraksız dikey tarımı destekleyeceğiz.

•Büyük metropollere yakın tarım ve gıda üslerini hayata geçirerek, afet, kriz ve salgın dönemlerinde gıdaya erişim riskini en aza indireceğiz.

“SANDIĞA GÖMÜN” DİYE SESLENDİ

Millet İttifakı iktidarında neler yapılacağını içeren broşürlere ve üreticiler ile esnaflara yönelik vaatlere ise ilgi büyük. Partililerle birlikte sahada “Sana Söz” broşürlerini dağıtan Karaca, bu krizden çıkmak için iktidarın yanlış ekonomi politikalarını eleştirmekle yetinemeyeceklerini, ekonomik programın ve ekonomi kurmaylarının krizden çıkış yollarının hazır olduğunu, tüm yurttaşların geçim derdine Millet İttifakı iktidarında son vereceklerini ifade etti.

SANA SÖZ: ESNAFIN STOPAJ ORANLARINI SIFIRLAYACAĞIZ

Bekilli ve Çal’daki seçmenlerden sandığa giderek kendilerine yalan söyleyenleri sandığa gömmelerini isteyen Karaca, şu mesajları verdi:

•Ticaret Bakanlığını Esnaf ve Ticaret Bakanlığı şeklinde yeniden yapılandırılacak.

•Esnafımızın salgın sürecinde kullandığı kredilerin faizleri ile BAĞ-KUR ve vergi borçlarının faizlerini silecek, kalan anaparanın uygun vadede ödenmesi sağlanacak.

•Esnafımızın emekli olabilmesi için en son 2000-2008 arası için uygulanan geriye doğru borçlanma hakkı, ticari sicil kayıtlarına ve esnaf odalarına bağlı kalınan süreleri göz önünde bulundurarak tanınacak.

•Esnaf Ahilik Sandığı’na dahil esnaflarımızın kısa çalışma ödeneği gibi gelir kaybını telafi edecek uygulamalardan faydalanmaları sağlanacak. Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması çerçevesinde esnafın ödeyeceği katkı payı oranı düşürülecek.

•Esnaf ve sanatkârlarımızın hastalık ve ayakta tedavi gördüğü süreçleri kapsayan geçici iş göremezlik ödeneği alabilmesi sağlanacak.

•İşyeri kira ödemelerinde stopaj oranı sıfırlanacak.

•Şoför esnafının 10 yaşın üzerindeki araçlarının yenilenmesinde ÖTV alınmayacak.

•Küçük esnafımızı zincir marketler, büyük marketler, AVM’ler karşısında korumak ve haksız rekabeti önlemek amacıyla gerekli düzenlemeler hızla hayata geçirilecek.

•Esnafın e-ticaret pazaryerlerinde satış yapması kolaylaştırılacak ve bunun maliyetini azaltacak tedbirler alınacak.

•Esnaf, sanatkâr ve küçük sanayicileri geliştirme faaliyetleri kapsamında iş kolları yeniden düzenlenecek. Esnaf ile tacir, sanatkâr ile sanayici arasındaki tanım farkını dikkate alarak her iki kesimin mesleki örgütlenmesinde yaşanan sorunlar giderilecek.

CHP Genel Başkan Yardımcı Gülizar Biçer Karaca, ilçe çalışmalarını daha sonra Baklan’da sürdürdü. CHP Baklan İlçe Başkanı Belma Aycan ve partililerle buluşan Karaca’nın Baklan’daki mesaj ise havuz medyanın yalan haberlerine kimsenin inanmaması yönünde oldu.