Karaca: Ülkede basın özgürlüğünün olmadığı acı bir tablo var – D20Haber
25.05.2024, Cumartesi
14 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Karaca: Ülkede basın özgürlüğünün olmadığı acı...

Karaca: Ülkede basın özgürlüğünün olmadığı acı bir tablo var

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Mayıs 2024 Cuma - 12:44Güncelleme: 3 Mayıs 2024 Cuma - 12:44
Karaca: Ülkede basın özgürlüğünün olmadığı acı bir tablo var

TBMM Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde ülkede basın özgürlüğünün olmadığını gösteren bir tablonun bulunduğunu belirtti.

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Dünya Basın Özgürlüğü dolayısıyla yaptığı açıklamada, basına uygulanan sansüre, gazetecilere verilen hapis cezalarına, yaşanan fiziki saldırılara dikkati çekti.

“Gerçeklerin yerine sansürün, cesaretin yerine korkunun hüküm sürmesini istedikleri, siyasi yargı kararlarıyla susturulan gazetecilerin olduğu ülkede, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, basın özgürlüğünün olmadığını gösteren acı bir tablo var” diyen Karaca, şunları kaydetti:

“Bu ülkede, basın özgürlüğüne yapılan saldırılar sadece birkaç olayla sınırlı değil, bunlar sıradanlaşmış durumda.

Gazetecilerin hapsedilmesi, sansürlenmesi, susturulması, hatta fiziksel saldırıya uğraması gibi pek çok hak ihlali yaşanıyor bugün ülkede.

Haberin DevamıReklam
Haberlerin kısıtlandığı, gerçeklerin gizlendiği bu ortamda, bir kez daha Barış Terkoğlu özelinde düşünce özgürlüğünün nasıl yok edildiğine tanık oluyor, gerçek demokrasinin ne kadar uzak olduğunu görüyoruz.

Basın basın özgürlüğü, sadece gazetecilerin değil, tüm toplumun özgürlüğünü ve demokratik haklarını temsil ediyor.

Barış’a verilen hapis cezası, demokrasiyi savunmanın, basın özgürlüğünü korumanın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Basın özgürlüğü, demokrasinin kalbidir ve bu kalbin sağlıklı atabilmesi için her birimizin sorumluluğu var. Biliyoruz ki sansürün gölgesinde gerçekler kaybolur.

Gazetecilerin kalemleri kırılır, sesleri kısılır ve hakikat bir yalanın ardında saklanırsa zorbalıkla malül bir dünya var olur.

Gerçeklerin ve düşüncelerin susturulduğu yerde, özgürlükler de susar. Ama unutulmasın; özgürlük direnişle meydan okur.”