Özel, Denizli’de konuştu: Değişimle 31 Mart’ta tarihi başarı elde edebiliriz – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Özel, Denizli’de konuştu: Değişimle 31 Mart’ta...

Özel, Denizli’de konuştu: Değişimle 31 Mart’ta tarihi başarı elde edebiliriz

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 14 Ekim 2023 Cumartesi - 14:51Güncelleme: 14 Ekim 2023 Cumartesi - 14:52
Özel, Denizli’de konuştu: Değişimle 31 Mart’ta tarihi başarı elde edebiliriz

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, kurultay öncesi geldiği Denizli’de partililere “31 Mart’taki yerel seçimlerinde bizi çok iyi bir tablo beklemiyor. Ancak değişimi, inancı, coşkuyu kurultaya taşıyabilsek, ‘kadrolar değişiyor, anlayış değişiyor, Cumhuriyet Halk Partisi bu işi başaracak’ dedirtebilirsek o zaman 31 Mart’ta tarihinin en büyük başarısını elde edebiliriz” diye seslendi.

CHP kurultayına hazırlanan ve kendisine destek açıklayan CHP İl Örgütü’nün düzenlediği toplantıda partililere seslenen Özgür Özel, değişimden söz etti, partililerin yer alacağı parti yönetimi ve milletvekili listeleri vaat etti, Kemal Kılıçdaroğlu’nu da değişim taleplerini yanıtsız bırakmakla eleştirdi.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Salonu’ndaki toplantıda konuşan Özel’in sözlerine öne çıkanlar şöyle:

 

“14 MAYIS HAYAL KIRIKLIĞI”

•14 Mayıs günü seçim sonuçları geldiğinde hepimiz büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Tek tesellimiz seçimin ikinci tura kalmasıydı. İllerde konuştuk. ‘Cumhuriyet’in 100.yılında Cumhuriyeti aşındıranlara bırakmayın’ diye hep birlikte gayret ettik ama 28 Mayıs günü maalesef son 4 seçim gibi tekrarlanan bir sonuç tekrarlandı. Ekmeleddin İhsanoğlu 48 – iktidar 52. Referandum muhalefet 48 – iktidar 52. 2019 Yerel Seçim İl Genel Meclisi sonuçları muhalefet 48, iktidar 52. Bu sefer de biz 48, iktidar yine 52. O dakikadan sonra bize düşen sağlıklı bir özeleştiri yapmaktır. Yaptığımız doğruları sürdürmek, yanlışları terk etmekti. Bu seçimde yapamadığımızı yapmak için yola çıkacak genç, dinamik kadroların önünü açmak gerekiyordu. Bu talebi sayın genel başkanımıza söyledik. Yenilgiyi kabullenip irdelemeyi, gelecek için yol haritası yapma konusunda hepimizin fedakarlık yapması gerektiğini ifade ettik. Genel başkan ve genel merkez yöneticilerinin “kaybetmedik, sadece kazanamadık” diye farklı yaklaştılar.

“AYNI YÖNTEMLE DEVAM PARTİYE HAKSIZLIKTIR”

•Değişimden sadece genel başkanı kasdetmek genel başkana haksızlıktır. Ama değişimden genel başkan dursun, kadroları biraz değiştirelim, gidenler gitti, biz buradakiler ön alalım, takviye yapalım, aynı yöntemlerle yola devam edelim’ demek bu partiye yapılacak haksızlıktır.

“KİMLİKSİZLEŞEN SİYASET”

•Cumhuriyet Halk Partisi’nin nerede duracağını kendisi belirleyen, duracağı yere karar veren anlayışa dönmesi lazım. Ecevit’in yaptığı gibi, İnönü’nün yaptığı gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı gibi. Buna yakın olayım, onu kızdırmayayım diye sürekli pozisyon değiştiren, kimliksizleşen, siyasetsizleşen ve başının üzerinde cam tavan olduğuna, onu aşamadığına inanmış, o yüzden daha sağdan desteklerle seçim kazanmayan çalışan, Cumhuriyet Halk Partililerin hak ettiği koltukları sağdan gelenlere veren, yüzde 0,7’lik, yüzde 1 oylara yüzde 5’lik muameleler yapan kararlarla Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilerleyemeyeceğini hepimiz gördük.

Haberin DevamıReklam
“YÜZÜMÜZÜ HALKA DÖNMELİYİZ”

•CHP nerede duracak? Emekçinin yanında, CHP çiftçinin, esnafın, ezilenin, kimsesizin yanında duracak. CHP, Recep Tayyip Erdoğan siyasetine teslim olup oyunu onun istediği kurallarla oynamayacak. Sağcılar ile solcular, Kürtler ile Türkler, Aleviler ile Sünniler, milliler ile gayrimilliler diyerek büyük parçayı kendi tekeline alıp, kendi söylemine bizi mahkum edip ‘yüzde 25 cam tavanı aşamıyoruz’ demek yerine; meclis dışında kalanın da sandık başına gelmeyenin de herkese ayrı aynı dokunan sol ve sosyal demokrat politikalarla Erdoğan’ın oyununu elimizin tersiyle itmeye, yüzümüzü halka dönmeye mecburuz. Gelin yüzümüzü halka dönelim, yönümüzü sola dönelim.

DANIŞMAN ELEŞTİRİSİ

•Sağdan danışman alalım, onları masaların başına oturtalım diyen anlayışa karşı örgüt kimi hangi kademeye görevlendiriyorsa onu oturtalım. Ben size mucizevi transferler vaat etmiyorum. Ben size kimsenin bilmediği hesap kitap vaat etmiyorum. Ben size gizli protokolden bahsetmiyorum. Siyaseti olması gerektiği yerden, halkın gözünün içine bakacak, koşacak, siyaseti soldan kuracak, icabında Denizli’de yatacak, geldiğinde il binasında çay içmeden kanaat önderleri toplantısına gitmeyecek, işini bitirdikten sonra il binasında yorgunluk kahvesi gitmeden şehri terk etmeyecek bir genel başkan vaat ediyorum.

Yönetimde genç, dinamik milletvekilleri, parti meclisi üyeleri göreceksiniz. Listeye bakınca aha işte örgütün partisi, partinin üyesi diyerek kendinizi bulacaksınız. Ben size seçim akşamları ışığı sabaha kadar yanan, örgütte davul çalınan seçim akşamları, halaylar çekilen seçim akşamları vaat ediyorum.

“PARTİYİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Bugünden sonra yürüyeceğimiz yolda hepimiz şuna inanacağız: Biz partiyi değiştireceğiz. Partideki değişim Türkiye ile uyumlu olacak. Sessizce kapıyı çarpıp giderek karanlık sokaklarda kaybolanlar var. Ben o karanlık sokakta gidenlerin peşinde koşmazsam, bak bizim evde değişiklik var demezsek, biz değiştik, hatalar bir daha yaşatmayacağız demezsek 31 Mart’taki yerel seçimde bizi çok iyi bir tablo beklemiyor. Değişimi, inancı, coşkuyu kurultaya taşıyabilsek, 81 ile taşırsak, kadrolar değişiyor, anlayış değişiyor, Cumhuriyet halk Partisi bu işi başaracak dedirtebilirsek o zaman 31 Mart’ta sizlerin belirlediği isimlerle çalışarak, koşarak parti tarihinin en büyük başarısını elde edebiliriz.

“PARTİNİN TAPUSU SADECE ATATÜRK’TE”

•Bu örgüt artık kaybetmek istemiyor, bu örgüt artık yenilmek istemiyor, bu örgüt başkanlarının yönettiği Pamukkale’yi, Denizli’yi istiyor. Umudunu kaybedenlere CHP’nin umut olduğunu göstererek, kimsesize kimsesiz değilsin biz varız demek, gençlere umut vererek baba evinin kapılırını ardına kadar açacağız. Sorarlar bu baba evinin tapusu senin mi diye. Vallahi ne bende var ne Kemal Bey’de. Rahmetli Ecevit’de de yoktu, İnönü’de de. Bu baba evinin tapusu bir kişiye kayıtlı o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk.