25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Milletvekili aday adaylığında istifa için son...

Milletvekili aday adaylığında istifa için son gün

Engin ÜNAL / D20HABER - 26 Nisan 2018 Perşembe - 11:35 Milletvekili aday adaylığında istifa için son gün

Erken genel seçimde milletvekili aday adayı olacakların istifası için tanınan süre bugün sona erecek. Adaylığı düşünenler, istifa etmeden önce Ankara’da siyasi partilerin genel merkezleriyle son temaslarını yapıp bir işaret almaya çalışıyor.

A- A+

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi için takvim işlemeye başladı. 24 Haziran’daki seçim için aday olacaklara istifa için tanınan süre bugün sona erecek. Ankara’da genel merkezlerin nabzını ölçüp adaylık konusunda karar vermek isteyenlerin önünde sayılı saatler kaldı.

AK PARTİ

AK Parti’de şu ana kadar aday olmayacağı en fazla konuşulan isim Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci. 24 Haziran sonrası milletvekilleri bakan olamayacağı için, siyasi kariyerini bakan olarak sürdürmeyi planlayan Zeybekci’nin aday olmayacağı ifade ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’nun da milletvekilliğini düşünmeyen isimler olduğu belirtiliyor.

Adaylığı en fazla merak edilen isim ise İl Başkanı Necip Filiz. Kulislerde, “Filiz, il başkanlığına yeni seçildi. Ancak kendisi görev adamıdır. Genel merkezden aday olması istenirse olur. ‘Göreve devam et’ denilirse de zaten yeni seçildi, devam eder” diye konuşuluyor. Bu arada Filiz, daha önce yaptığımız görüşmelerde “Görev ve sorumluluk verildiğinde bundan kaçmayacağını, partisi ne görev verirse onu yapacağını” söylemişti.

AK Parti’de İl Kadın Kolları Başkanı ve eski milletvekili Nurcan Dalbudak, Mehmet Karabay, Pamukkale Belediye Meclis Üyesi Haluk Değirmenci’nin de milletvekili aday adaylığını düşünen isimler olduğu kulislerde konuşuluyor.

CHP’DE ANKARA KULİSLERİ

CHP’de genel merkez sıkışık seçim takvimi nedeniyle ön seçim yapmama kararı aldı. Bu da bazı isimlerin geri çekilmesine neden olurken, adaylığı düşünenler de genel merkezde görüşmeler yapıyor. CHP’de Adil Demir, Nuri Çavuşoğlu, Ali Asker gibi isimler de adaylık için temaslarda bulunurken, milletvekili Melike Basmacı, aday olmayacağını kendisi açıkladı. Bunu da ön seçime bağladı.

CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemür ise, Ankara’da bir dizi görüşmeler yaptı. Kulislerde istifa ettiği konuşulsa da şu ana kadar kendisinden istifa ettiğine ilişkin bir açıklama gelmedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da aday olacak isimlerden. Genel başkan yardımcısı olması onun için listeye girme konusunda bir avantaj gibi görünse de bu ön sıraların çantada keklik olduğu anlamına gelmiyor.

 

İYİ PARTİ’DE ÖZTÜRK İSTİFA ETTİ

İYİ Parti’de ise Yasin Öztürk, il başkanlığından istifa etti. Bugün yeni isimlerin eklenebileceği konuşuluyor.