25.03.2023, Cumartesi
9 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Memleket Partisi’nden ortak mücadele çağrısı

Memleket Partisi’nden ortak mücadele çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Nisan 2022 Salı - 11:58Güncelleme: 19 Nisan 2022 Salı - 12:47
Memleket Partisi’nden ortak mücadele çağrısı

Memleket Partisi Denizli İl Başkanı Erhan Derici, bitkisel ve hayvansal gıdaya ulaşmada yaşanan problemlere dikkat çekerek, tüm siyasi partilere ortak mücadele çağrısında bulundu.

Memleket Partisi İl Başkanı Erhan Derici, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, giderek artan gıda sorununa ilişkin partisince hazırlanan çağrı metnini kamuoyuyla paylaştı.

“KUYRUKLARI HAK ETMİYORUZ”

Türkiye’nin dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli ve bereketli topraklara sahip olduğunu belirten Derici, “Binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübemiz, zengin bitki çeşitliliğimiz var. Dünyanın en stratejik tarım ürünlerinin ana vatanıyız. Buna rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ne üreticimiz mutlu ne de tüketicimiz mutlu. 21.yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların su ve güneşle buluştuğu, verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz” dedi.

“ÇÖZÜM İTHALATTA DEĞİL”

Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanılan sorunların çözümünün yok olanı ithal etmek olmadığını söyleyen Derici, “Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız. Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline gelmiştir. Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya-Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı tarımın, hayvancılığın, üretimin ve gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı. Üretebileceğimiz tarım ürünlerinin ithalatçısı olmak demek, dışa bağımlılık demektir. Yakın zamanda Ukrayna Rusya savaşında ülkeler kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadeniz’den gelecek gemilerin yollarını gözledik endişeyle” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

“YOL HARİTAMIZ HAZIR”

Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar olduğuna inandıklarını kaydeden Derici, “Bitkisel ve hayvansal üretim sektörü, stratejik bir sektördür. Bu sektörde önceliğimiz kendi kendimize yetebilirlik olmak zorundadır. Memleket Partisi olarak bitkisel ve hayvansal üretimde yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Bu sorunun siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız. Ülkemizin en yakıcı sorunu olan gıda krizi ve gıda güvenliğini gündeme taşıyan ortak akıl için çağrı mektubumuza sizlerden yanıt aldığımız takdirde, sizi bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşmaktan mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.