06.12.2021, Pazartesi
10 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Derici: Gübre, tohum, elektrik zamları çiftçinin...

Derici: Gübre, tohum, elektrik zamları çiftçinin belini kırdı

Haber Merkezi - 5 Kasım 2021 Cuma - 15:39 Derici: Gübre, tohum, elektrik zamları çiftçinin belini kırdı

Memleket Partisi Denizli İl Başkanı Erhan Derici, tarımda tohum, gübre, ilaç ve elettrik gibi maliyete doğrudan yansıyan zamların çiftçinin belini kırdığını belirtti.

A- A+

Memleket Partisi İl Başkanı Erhan Derici, Denizli’nin küresel iklim değişikliği ve kuraklığın en çok etkilediği iller arasında bulunduğunu, kavun, karpuz ve kuruyemiş deposu konumundaki Acıpayam ve Serinhisar ilçelerinde tarımın tamamen bitmek üzere olduğunu, problemin çözümü konusunda acilen önlemlerin alınması gerektiğine vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Çelebi’nin yaptığı açıklamada, Acıpayam ve Serinhisar ilçelerindeki tarımsal sorunlara dikkat çektiğini kaydeden Derici, bu ilçelerin Türkiye genelinde tarımın geldiği noktaya olarak örnek verilmesinin Denizli tarımının çöküşünü gösterdiğini kaydetti.

“DENİZLİ, TÜRKİYE’DEKİ SORUNLARDA ÖRNEK VERİLİYOR”

İktidarın acilen önlemler alması gerektiğini dile getiren Derici, “Bilindiği gibi son yıllarda iktidarın beceriksiz tarım uygulamaları, çiftçiye ve üreticiye yeterince destek çıkmaması durumu bugünkü konuma getirmiştir. Gübre, yem, enerji, ilaç ve tohum fiyatları yüzde 60 ile yüzde 130 oranlarında hızla artarak, çiftçimizin belini bükmüş, adeta kırmış durumdadır. Denizli’nin kavun, karpuz deposu olan Acıpayam ile kuruyemiş üretimi ile Türkiye’nin liderleri arasında olan Serinhisar ilçelerinde çiftçilerimiz çok zor durumdadır” dedi.

“MALİYET ARTTI, SATIŞ FİYATI DÜŞTÜ”

“Denizli’de çerezlik ayçiçeği üretiminde geçtiğimiz yıl 450 bin dekar alanda ekim yapılırken, 2021 yılında ekim alanı 350 bin dekara gerilemiştir. Dekar başına üretim maliyeti geçtiğimiz yıl 1.200 TL iken bu yıl bu rakam 2 bin 500 TL’ye çıkmıştır. Geçen yıl ekilen ürün 16TL’ye satılırken, bugün 6,5TL’ye satılmaktadır. Yani maliyet artmış, ürün satış fiyatı düşmüştür” diyen Derici, şöyle devam etti:

Denizli Acıpayam’da kavun, karpuz ekim alanları 50-55 bin dekar. Kavun’un kilogram maliyeti 1,40TL civarında ama şu anda 0,60 – 0,80 TL’ye satılıyor. Karpuzun maliyeti kilogram maliyeti 1.20TL, 8 -10 bin dekardaki karpuz tarlada kaldı, satılamıyor.

Serinhisar ilçesi çerezlik ürünlerin üretiminde ve satışında önemli bir bölgemizdir. Organize sanayi bölgesindeki fabrikalar eskisi gibi çalışmamaktadır. Buralarda ekilen ayçiçeği satılamadığı için imkânı olanlar tarafından depolarda bekletilmektedir. İmkânı olmayanlar ise harman yerlerinde ürünlerini kaderine terk etmiştir. Çiftçi, bunca girdi maliyetlerine karşın ürünü para etmeyince tarlasını ekmemektedir.”

“KİMLER KOLLANMAKTADIR?”

İthal ürünlerde gümrük vergilerinin düşürülmesini de eleştiren Derici, “Hasat zamanında ithal ürünlerin gümrük vergilerinin düşürülmesi veya sıfırlanması ile kimler korunup kollanmaktadır? Yerli ve milli üretimi destekliyoruz denilip gıdalarda ithalat kotaları neden yükseltilmektedir? Türk çiftçisi ülkemize yetecek miktarda ürünü üretebilecek yeterliliktedir. Çiftçiye verdiklerini söyledikleri destek göz boyamaktan öteye gitmemektedir. Bir hafta mazot desteği ödemesi yapıp diğer hafta mazota 50 kuruş zam yaparak sadece göz boyamaktadırlar. Biz bunu değiştireceğiz. Artık halkımız için seçenek bizim ile birlikte ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.