Kılıçdaroğlu’ndan kira ve sosyal konut açıklaması – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Kılıçdaroğlu’ndan kira ve sosyal konut açıklaması

Kılıçdaroğlu’ndan kira ve sosyal konut açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Nisan 2023 Pazar - 09:42Güncelleme: 30 Nisan 2023 Pazar - 09:50
Kılıçdaroğlu’ndan kira ve sosyal konut açıklaması

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarları döneminde uygulayacakları “Halk Konut Projesi” ile ilgili açıklamasında, kira problemine çözüm getireceklerini belirterek, “Ülkemizde ev sahipliği yeniden yüzde 75’lere gelecek” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemin en önemli başlıklarından olan “kira ve konut” problemiyle ilgili bir video yayımladı. Asgari ücretle geçinen dar gelirlileri yuva sahibi yapacaklarını, Halk Konut’ta oturanların kirasının asgari ücretin yüzde 20’si olacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu’nun “Kiralar” başlıklı açıklaması şöyle:

“EV SAHİBİ OLMA ORANI DÜŞTÜ”

● Bu aralar hepimizi mahveden, darmadağın eden, soframızdaki ekmeğimizden eden kira konusu var. Tabi asıl sorun, Türkiye’nin kangren olmuş barınma sorunu. 2002’de nüfusun yüzde 75’i ev sahibi iken bugün bu oran yüzde 55’e düştü. Görüyor musunuz şu korkunç durumu?

● Yeni jenerasyonlar asla ev sahibi olamıyor. Konut fiyatlarındaki artış, doları ikiye katladı. Maaşlarına sahte enflasyon rakamlarının bile altında zam alan çalışanların, hele milyonlarca asgari ücretlinin ev sahibi olması mümkün değil, hayal.

“KAZANCIN 3’TE 2’Sİ KİRAYA”

● Bir yıl içinde kiralar yüzde 197 arttı. Asgari ücret 8 bin 500 lira iken bir evin kirası ortalama 7 bin 400 liraya çıktı. Bütün bir ay gece gündüz çalış, yüklen, yüklen, yüklen; sonra kazandığın 3 kuruşun 2’si kiraya gitsin, bu Erdoğan kapitalizminin altında böyle ezil.

● Türkiye’de evlenme yaşının yükselmesinden dem vuran saraylının, ‘Bu gençler bu kiraları nasıl ödeyecek’ sorusuna yanıtı yok. Çünkü sorunu yaratan kendisi. Konut sektörünü rant alanına dönüştürdüler. Çetelere buradan gelir ve servet transferi yaptılar. Çeteler semirirken halk, anayasal hakkı olan barınma hakkından dahi yoksun bırakıldı.

“TOKİ’Yİ NEFESSİZ BIRAKTILAR”

Haberin DevamıReklam
● Bakın dramatik bir rakam söyleyeyim size, 1984, 1999 arasındaki 15 yılda, 1 milyon 139 bin 99 konut yapan TOKİ son 20 yılda, 506 bin 861 Konut yaptı. Sizce neden konut sayısı bu kadar düşük? Çünkü TOKİ’yi konut dışında beşli çetelere kaynak aktarmak için başka işlerde kullandılar. Açıkça söylemek gerekirse orta sınıfı, hele hele yoksulları resmen unuttular. TOKİ’yi de nefessiz bıraktılar.

“HALK KONUT İLE DAR GELİRLİ YUVA SAHİBİ OLACAK”

● Konut, barınma, kira krizini çözmek için ikinci yüzyıl programını geliştirdik. Millet İttifakı iktidarında Toplu Konut İdaresi, asıl görevi olan sosyal konut üretimine odaklanacak. Bu kapsamda, Türkiye’de asgari ücretle geçinen dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Halk Konut’ta oturan vatandaşın kirası, asgari ücretin yüzde 20’si olacak. Ödenebilir konutta, ihtiyaç sahiplerinin gelir durumlarına ve hane halkı büyüklüğüne uygun ödeme koşulları sağlanacak. Nihai hedef, beş yılda sosyal konutların sayısını tam dört katına çıkarmak. Devlet, yerel yönetimlerle altyapısı tamamlanmış arsa üretecek, evi olmayan vatandaşlara uygun ödeme koşullarıyla sunacak.

“BARINMA SORUNU ÇÖZÜLMEDEN YABANCIYA KONUT SATIŞI YOK”

● Son olarak da, ister ayrımcı desinler, ister ırkçı desinler, ne derlerse desinler… Halkımızın barınma sorunu çözülmeden, tek bir yabancı bile konu satın alamayacak bu ülkede. Halkımın barınmak için ihtiyaç duyduğu gayrimenkulün zerresini yabancılara koklatmayacağım. Bu rezilliğe de son verilecek. Artık kimse kendi yurdunda garip, öz vatanında parya olmayacak.

“EV SAHİPLİĞİ YÜZDE 75’E YÜKSELECEK”

● Bir de tüm bunların üstüne, sığınmacıları iki sene içinde kendi ülkelerine uğurladığımda fiyatlar dengeyi bulacak. Ülkemizde ev sahipliği yeniden yüzde 75’lere gelecek.