Berberoğlu çifti, Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katıldı – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Berberoğlu çifti, Dünya Kadınlar Günü etkinliğine...

Berberoğlu çifti, Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Mart 2024 Perşembe - 17:14Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe - 17:15
Berberoğlu çifti, Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katıldı

İYİ Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Türkay Berberoğlu ve eşi Zuhal Berberoğlu’ndan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Yunus Emre Mahallesi’nde kutladı. Berberoğlu çifti, “Kadınlar başımızın tacı, toplumun mihenk taşıdır. Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir” mesajını verdi.

İYİ Parti Pamukkale Belediye Başkan Adayı Uzman Veteriner Hekim Türkay Berberoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, eşi Zuhal Berberoğlu ile birlikte Yunus Emre Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikte mahalle sakini kadınlarla birlikte erken kutladı. Muhtarlık binasında toplanan kadınlarla sohbet eden Berberoğlu, günün anısına kadınlara Türk bayrağı rozeti ve üzerinde telefon numaralarının yazılı olduğu kartvizitlerini dağıttı. Kadınlardan yerel seçimde destek istedi.

“8 MART, EŞİT HAK MÜCADELESİNİN MEŞALESİ”

“8 Mart, Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin meşalesinin adıdır” diyen Berberoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözleriyle toplum içinde kadınlara verdiği önemi her fırsatta dile getirmiştir. Gerçekleştirdiği reformlarla Türk kadınlarının hakları teslim etmiş, öyle ki birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesini sağlamıştır. Ülkemizde 1930 yılında kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındı, doğum izni düzenlendi. 1933 yılında kız çocuklarına mesleki eğitim vermek amacıyla Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü kuruldu. Yine 1933 yılında Köy Kanunu'nda değişiklik yapılarak kadınlara köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclisine seçilme hakları verildi.”

“CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ"

Egemen sınıfın çıkarlarına hizmet eden cinsiyet ayrımcılığı sorununun çözülmeden özgür ve eşit bir toplum oluşmasının mümkün olmadığına dikkati çeken Türkay Berberoğlu, “Kadınların çalışma hayatında olmasını destekleyen politikalar yapılması gerekirken işvereni kadın çalışan konusunda dara sokacak kararlar alınmakta; yetkililer tarafından ‘Biz kadınların evine katkı sağlamasına, para kazanmasına karşı değiliz’ söylemleri alkış toplamaktadır” dedi.

Kadınlar için düzenlenen kurultaylarda en öndeki koltuklarda erkeklerin oturmasını eleştiren Berberoğlu, “Kadınlar arka sıralarda yer almaktadır. Kadına yönelik ayrımcılık, sömürü ve şiddet, eşitsizliğin, sınırsız tüketimin, sömürünün, yoksulluğun sistemleştirildiği kapitalizmin doğal sonuçlarından sadece biridir. 8 Mart, ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ adıyla ifade edilen işçi kadınların ekonomik ve politik haklarıyla ilgili bir gün olduğu kadar aynı zamanda, kadınlar arası bir dayanışma günüdür, bir kadın bayramıdır ve tüm kadınlarındır. 8 Mart, artık tüm kadınların ezilme ve sömürüsüne karşı hayatın her alanındaki mücadelesinin bir sembolüdür. Anamız, bacımız, yol arkadaşımız, varlığımızın, dirliğimizin, birliğimizin sembolleri kadınlarımız sadece bir gün değil her zaman gününüz gönlünüzce ve kutlu olsun. Her zaman bana destek olan, yanımda olan başta eşim Zuhal Berberoğlu olmak üzere tüm kadınlarımızın, şehit annelerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun” diye konuştu.