13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk’ten hava ve demiryolu ulaşımı soruları

Öztürk’ten hava ve demiryolu ulaşımı soruları

Haber Merkezi - 15 Aralık 2021 Çarşamba - 12:19 Öztürk’ten hava ve demiryolu ulaşımı soruları

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli’nin hava ve demiryolu ulaşımlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergeleri verdi.

A- A+

İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yıllardır şikayet edilen Denizli-İstanbul arasındaki uçak seferleri sayısının yetersizliğini dile getirdi.

DIŞ HATLARA UÇUŞ OLACAK MI?

Önergesinde Denizli’nin gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülke ekonomisine katma değer yaratan illerin başında geldiğini vurgulayan Öztürk, Pamukkale’nin de Topkapı Sarayı ve Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen yer olduğuna dikkat çekti.

Ancak, Denizli’nin ticaretin merkezi İstanbul’a havayolu ile ulaşımın yetersiz kaldığını kaydeden Öztürk, Oktay’a “Denizli’nin sanayi, turizm ve sağlık alanında dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi için, THY tarafından Denizli’ye düzenlenen uçak sefer sayılarının arttırılması düşünülmekte midir? Denizli’nin dış ticaret potansiyeli dikkate alınarak, ihracatın büyük bölümünü gerçekleştirdiği Avrupa ülkelerine dış hat uçuşu konulması düşünülmekte midir?” diye sordu.

Haberin DevamıReklam

DEMİRYOLU İLE İLGİLİ SORULAR

Öztürk, Denizli’den yapılan demiryolu taşımacılığının iyileştirilmesi istemiyle de soru önergesi verdi. Öztürk, Denizlili sanayicilerin ürettiği ürünleri İzmir Limanı’na ulaştırmada sıkıntı yaşadığına işaret ederek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

1-2.10.2012 tarihinde Denizli Bozburun Bölgesi Demiryolu İltisak (Kılçık) Hattı ve Yük Merkezi yapılması için başlanan çalışmalar ne durumdadır?

2-Denizli Bozburun Yük İstasyonu Projesinin ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır?

3-İzmir-Biçerova istasyonları ile Aliağa Limanı arasındaki bağlantı ne zaman tamamlanacaktır?

4-Denizli ihracatçısına hizmet etmek üzere yapılacağı duyurulan demiryolu bağlantılı Çandarlı Liman projesi ne zaman tamamlanacaktır?

5-Denizli Serbest Organize Sanayi Bölgesi içinde tren yolu bağlantısı yapılıp ihracat ürünlerinin demiryolu ile taşınması ile ilgili çalışmalarınız ne aşamadadır?