30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk’den Koca’ya COVID-19 soruları

Öztürk’den Koca’ya COVID-19 soruları

Haber Merkezi - 18 Eylül 2020 Cuma - 15:24 Öztürk’den Koca’ya COVID-19 soruları

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle 2 ayrı yazılı soru önergesi verdi. Öztürk, 2 önergede Koca’ya COVID-19 ile ilgili 20 soru yöneltti.

A- A+

İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, soru öngersinin birisinde ambulansları öne çıkararak, sağlık dağıtması gereken ambulansların gerekli önlemler alınmaması durumunda tam bir virüs bulaştırma ve ölüm aracı haline geleceğini öne sürdü.

“AMBULANSLAR AYRILIYOR MU?”

Bakan Koca’dan normal vakalarda kullanılan ambulanslar ile COVID-19 hastaları için kullanılan ambulansların ayrılıp ayrılmadığının açıklanmasını isteyen Öztürk’ün yanıtını istediği sorular şöyle:

1- Ülkemizde kamu ve özel olmak üzere kullanım amaçlarına göre toplam kaç adet kullanılabilir ambulans vardır?
2- Ambulansların illere göre dağılımı nedir?
3- AB standartlarında ambulans başına düşen nüfus ne kadardır? Bu oran ülkemizde ne durumdadır?
4- Ambulans başına düşen kişi ortalama sayısının altında bulunan il ve ilçeler hangileridir?
5- Covid 19 nedeniyle diğer hastalar ve salgın vakaları için kullanılan ambulanslar ayrılmış mıdır?
6- Tüm ambulanslar her vaka sonrası dezenfekte edilmekte midir? Bir ambulansın dezenfektasyon süresi nedir? Her ilde ve ilçede dezenfektasyon alt yapısı mevcut mudur? İmkan olmayan il ve ilçeler için ne gibi önlemler alınmıştır?
7- Filyasyon çalışması sonucu ambulans dezenfektasyonu yapılmaması sebebi ile virüs bulaşan sağlık personeli ve hasta var mıdır?
8- Ambulans hizmetlerinde çalışan kaç sağlık personelinde Covid 19 vakasına rastlanmıştır? Bu hastalık sebebiyle vefat eden ambulans hizmetlerinde çalışan personel sayısı ne kadardır?
9- Kamu hastanelerinde hizmet veren ambulans sayısı yeterli midir? Bakanlığınızın gündeminde yeni ambulans alımı bulunmakta mıdır?

ÖZEL HASTANELERDEKİ TESTİ DE SORDU

COVID-19 salgını sürecinde yapılan test çalışmalarını da soru önergesine konu eden Öztürk, ülkemiz genelinde kaç özel sağlık kuruluşunda COVID-19 testi yapıldığını, özel sağlık kuruluşlarında yapılan testlerden ne kadar ücret alındığını sordu. Öztürk’ün konuya ilişkin soruları şöyle:

Haberin DevamıReklam

1- Covid 19 vakalarının tespitine yönelik olarak, ülkemizde kaç ilde ve kaç merkezde test yapılmaktadır?
2- Ülkemiz genelinde kaç özel sağlık kuruluşunda Covid 19 testi yapılmaktadır?
3- Özel sağlık kuruluşlarında Covid 19 testi için ne kadar ücret alınmaktadır? Bu testler özel kuruluşlarda neden ücretsiz yapılmamaktadır? Bu testlerin kamu hastanelerindeki yığılmayı önlemek üzere, özel sağlık kuruluşlarında da ücretsiz yapılması yönünde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
4- Bakanlığınızca günlük açıklanan test ve vaka sayılarına özel sağlık kuruluşlarında yapılan test ve vaka sayıları da dahil edilmekte midir?
5- Günlük açıklanan hasta vakaları sadece hastanede tedavi görenleri mi kapsamaktadır? Evde tedavileri devam eden Covid 19 vakaları da günlük açıklanan hasta sayılarına dahil edilmekte midir?
6- Son dönemde sadece olası vaka tanımına girenlere test yapılmasının gerekçesi nedir? Bir kişiye test yapılması için hangi kriterler aranmaktadır?
7- Temaslıların tamamına ve risk gruplarına test yapılmakta mıdır?
8- Testi negatif çıkmasına karşı, tomografi ve diğer testlerde Covid 19 olduğu tespit edilen vaka sayısı ne kadardır? Bu kişiler de, Bakanlığınızca açıklanan vaka sayılarına dahil edilmekte midir?
9- Covid 19 testi pozitif çıkan vakalara, karantina ve tedavi süreci sonrası tekrar test yapılmamasının nedeni nedir? Bu vakaların hastalığı atlattıklarına ve risk oluşturmadıklarına test yapılmadan nasıl karar verilmektedir?
10- Bakanlığınızın elinde bulunan test kiti sayısı ne kadardır? Artan vakalar dikkate alındığında test kiti sayısı yeterli midir? Uzun vadede test kiti sayısında yetersizlik yaşanmaması için ne tür önlemler alınmıştır?
11- Covid 19 testi pozitif çıkan hastalara, tedavi süreci sonrasında tekraren test yapılmamasının nedeni Bakanlığınızın elindeki test kiti sayısının yetersiz olması mıdır?