19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk’den aşıyla ilgili soru önergesi

Öztürk’den aşıyla ilgili soru önergesi

Haber Merkezi - 29 Ağustos 2020 Cumartesi - 12:09 Öztürk’den aşıyla ilgili soru önergesi

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, son dönemde vatandaşların zatürre ve grip aşısına ulaşmada sıkıntı çektiği iddiaları üzerine TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

A- A+

İYİ Parti Millitvekili Yasin Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, aşıya ulaşmada sıkıntı çekildiği iddialarına değinerek, “İlaç geri ödeme listesinde bulunan zatürre aşısının eczane ve depolarda bulunmadığı, ücret ile temin edilen muadil zatürre aşısının satışta olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Aşıların temin edilmesinde alınan önlemlerin neler olduğunu soran Öztürk, ücretini devletin ödediği aşıların eczanelerde olmadığı, ancak ücretli temin edilen aşıların bulunduğu ile ilgili şikayetlerin de yanıtını istedi.

“Tüm dünyada etkili olan salgın sürecinde COVID-19 virüsünden korunmak kadar, diğer klinik ve kronik hastalıklardan da sakınmak, bağışıklık sistemini ayakta tutmak can kaybını önlemek açısından oldukça önemlidir” diyen Öztürk’ün aşıyla ilgili soruları şöyle:

1- Eczanelerde ve ecza depolarında bulunmadığı iddia edilen zatürre ve grip aşıları gerekli durumlarda vatandaşlar tarafından temin edilebilmekte midir?

2- İlaç geri ödeme listesinde bulunan zatürre aşısının eczane ve depolarda bulunmadığı, ücret ile temin edilen muadil zatürre aşısının satışta olduğu iddiaları doğru mudur?

3- Zatürre ve grip aşılarının ulaşılabilir olması için aldığınız önlemler nelerdir?

4- Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan kaç farklı zatürre ve grip aşısı vardır? Bu aşıların fiyatları nelerdir? Aşıların hangileri geri ödeme kapsamındadır? Geri ödeme bütçe uygulama şartları nelerdir? Her biri ayrı ayrı kaç adet ithal edilmiştir ve kaç hastaya satılmış ve/veya verilmiştir?