29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk, ‘tasarruf genelgesi’nin ardından çift maaş...

Öztürk, ‘tasarruf genelgesi’nin ardından çift maaş soru önergesi verdi

Haber Merkezi - 2 Temmuz 2021 Cuma - 11:23 Öztürk, ‘tasarruf genelgesi’nin ardından çift maaş soru önergesi verdi

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanlığı’nın tasarruf tedbirleri genelgesinin ardından verdiği önergede, KİT’lerde çift maaş alan yöneticileri gündeme taşıdı, bu konuda düzenlemeye gidilip gidilmeyeceğini sordu.

A- A+

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, kamuda atama bekleyenlerin durumuna dikkat çekti. Öztürk, “Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu kurumlarının bağlı ve ilgili kuruluşlarında, KİT’lerde birden fazla görev alan yönetim kurulu üyelerine verilen ücretler ve diğer haklara ilişkin ödemelerde düzenlemeye gidilecek midir?” diye sordu. Öztürk, tasarruf konulu Cumhurbaşkanlığı genelgesinin ardından verdiği önergede şunları sordu:

– 2002 Kasım ayında iktidara geldiğiniz dönemden bu yana kaç defa ‘tasarruf genelgesi’ yayınlanmıştır? Defalarca yayınlanan ‘tasarruf tedbirleri’ genelgelerinden, yıllar itibariyle ne kadar ‘tasarruf’ elde edilmiştir?

– 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında alınacak ‘tedbirler’ doğrultusunda ne kadar tasarruf edilmesi hedeflenmektedir?”

– Kamu kurumlarında 2020 yılı itibariyle kaç adet taşıt bulunmaktadır?

– Bu taşıtların kaç adedi kiralık araç, kaç adedi kamu kurumlarının kendi demirbaşına kayıtlı araçtır?

– Kamu kurumlarında yabancı menşeili araç sayısı ne kadardır?
– 2023 yılındaki taşıt sayısı, 2020 yılındaki taşıt sayısına göre yüzde 20 oranında azaltıldığında kamu hizmeti kalitesinde bir değişiklik oluşturmayacaksa, şimdiye kadar neden ihtiyaçtan yüzde 20 oranında fazla taşıt alımı yapılmıştır?

– Genelgede, “Hizmet aracı olarak edinilecek taşıtlarda baz veya standart donanımlı, binek ve ‘station wagon’ cinsi taşıtlarda 1600 cc ve altındaki motor hacimli, işletme maliyetleri düşük ve ekonomik olan taşıtlar tercih edilecektir” denilmektedir. Bu kapsamda, 1600 cc üzerinde motor hacminde kaç taşıt kamu hizmetinde kullanılmaktadır?

– Genelgede, ‘5/1/1961 tarihli ve 237 sayılı Taşıt Kanununa ekli (1) ve (2) sayılı cetvel kapsamındaki hizmetlere ve koruma altına alınanlara tahsis edilen taşıtlar dışında hiçbir makama taşıt tahsis edilmeyecektir’ denilmektedir. Bu kapsamda, ‘Koruma altına alınanlara tahsis edilen’ taşıt sayısı ne kadardır? Koruma altına alınanlar arasında can güvenliği nedeniyle koruma tahsis edilen kişi sayısı ile, siyasi faaliyetleri nedeniyle koruma aracı tahsis edilen kişi sayısı kaçtır?

– Genelgede ‘zorunlu haller dışında taşıt edinilemeyecek’ ifadesi taşıt kiralama hizmetini de kapsamakta mıdır?

– Bu genelge hükümlerinden Cumhurbaşkanlığı yanında, Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar da muaf tutulmuş mudur? Örneğin, TRT’de de tasarruf tedbirleri uygulanacak mıdır? Cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlar da genelge hükümlerinden muaf tutulmuşsa gerekçesi nedir?”

– Kamu hizmetlerinde görevlendirilmek üzere yapılan sınavlarda atama bekleyen personel adaylarının durumu ne olacaktır?

– Kamuya yeni atama yapılmayacak mıdır ve/veya ataması yapılacak personel sayısında azaltılmaya mı gidilecektir?

– Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu kurumlarının bağlı ve ilgili kuruluşlarında, KİT’lerde birden fazla görev alan yönetim kurulu üyelerine verilen ücretler ve diğer haklara ilişkin ödemelerde düzenlemeye gidilecek midir?

– Bahsi geçen pozisyonlarda görev yapan kişilerin aldıkları maaş ve diğer haklardan doğan Gelir Vergisi kesintilerini bağlı bulundukları kamu kuruluşları ödemeye devam edecek midir?

– Kamu kurum ve kuruluşlarınca günlük toplamda kaç adet gazete alımı yapılmaktadır? Alınan gazeteler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

– Cumhurbaşkanlığı tarafından günlük olarak gazete sayısı ne kadardır? Günlük olarak alınan gazeteler hangileridir? Bu gazetelerden kaçar tane alınmaktadır?

– Son 1 yılda kamu kurum ve kuruluşlarınca basın yayın organlarına resmi ilanlar dışında verilen ilan-reklam tutarı toplam ne kadardır?

– Genelge tedbirleri uyarınca, gazete alımı kısıtlaması ve reklam-ilan kesintisi kapsamında ne kadar tasarruf elde edilmesi planlanmaktadır?”