06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk: Tarım arazilerine, zeytinliklere dokunmayın!

Öztürk: Tarım arazilerine, zeytinliklere dokunmayın!

Haber Merkezi - 7 Mart 2022 Pazartesi - 10:22 Öztürk: Tarım arazilerine, zeytinliklere dokunmayın!

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, zeytinliklere ve tarım arazilerini kamulaştırmaya açan kararı eleştirdi. Tavas’taki termik santralin ÇED süreci iptalini basın toplantısıyla duyuran, ancak son düzenlemelerle ilgili sessiz kalan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’a da “Ne değişti? Konuyu Takibi mi bıraktınız yoksa?” diye sordu.

A- A+

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, D20HABER.COM’un Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte duyurduğu 13 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’na değinerek, “Zeytin katliamı yönetmeliği kadar dikkat çekmese de 13 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı da Denizli’deki tarım alanlarının katledilmesinin önünü açan bir karardır” dedi.

“O SAHADA ZEYTİNLİKLER DE VAR”

Resmi Gazetede yayımlanan 5103 sayılı Karara göre, Tavas’ın Avdan Mahallesi’nde linyit işletme ruhsatlı sahalarda maden üretimine devam edilebilmesi için ihtiyaç duyulan taşınmazların acilen kamulaştırılacağını anımsatan Öztürk, şöyle devam etti:

“Tavas, birinci derece tarım arazilerine sahip olan bir ovadır. Bu bereketli topraklara ne ekerseniz yetişir, toprağa düşen her tohum kendiliğinden filiz verir. Ancak iktidar Tavas’ın bereketli topraklarının tarım alanı dışında kullanılmasına yemin etmiş olacak ki, madencilik alanındaki bütün projelerini bu bölgede gerçekleştirmek istemektedir.

2016 yılında bu bölgede termik santral yapımı gündeme gelmişti. Bu proje iptal edildi. 2021 yılında tekrar termik santral ve açık kömür işletmesi için ÇED süreci başlatıldı. Kamuoyundan yoğun tepki gelince bu projede de ÇED raporu iptal edildi.

Ve bölge halkı bu müjdeli haberin şokuna daha alışamadan Sn. Cumhurbaşkanı devreye girdi 13 Ocakta 3 milyon 764 bin metrekare alanda kömür ocağı kurulması için acele kamulaştırma kararı çıkardı ve bu sahada da ne yazık ki zeytinliklerimiz var.”

Haberin DevamıReklam

ÖZKAN’A “CEVAP VER” ÇAĞRISI

Tavas’ta termik santral kurulmasının belediye meclisinde yer alan iktidar ve muhalefet partili üyelerin ortak kararıyla, ortak itirazıyla önüne geçildiğini, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın termik santralin ÇED sürecinin iptal edildiğini duyurmak için basın toplantısı düzenlediğini anımsatan Öztürk, şunları kaydetti:

“Sayın Cahit Özkan’a o basın toplantılarında ne konuştuğunu hatırlatalım: Orada yapılacak bir santralin bölgeye faydası olmayacağı gibi, fazlasıyla zarar vereceği konusunda birleştik. Denizli milletvekillerimiz ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyorduk. Biz başından beri bu konuyu takip ediyorduk. Tüm arkadaşlarımızla birlikte orada bir santral yapılmasına karşıyız.

Şimdi buradan sormak istiyorum: Ne değişti? Konuyu takibi mi bıraktınız yoksa? Her şeye cevap veriyordunuz ya size sataştım, kendisi gelsin buyurun cevap versin. Orada açılacak termik santral bölgeye zarar verecekti de kömür ocağı bölgeye zarar vermeyecek mi? O zaman enerji ihtiyacın olduğunu unuttunuz mu yoksa?

Konuşmamın başında da dile getirdiğim gibi, Cumhurbaşkanı karar verdikten sonra sözün üstüne söz söylenmiyor. Ne zeytinlik kalıyor, ne tarım arazisi ama biz hala Tavaslı hemşerilerime verdiğimiz sözün arkasındayız. Tavaslı köylü vatandaşlarımız vasıtasıyla yürütmenin durdurulması için dava açtık. Buradan bir kere daha sesleniyorum: Bu ülkenin tarım arazilerine dokunmayın, bu ülkenin zeytinine dokunmayın, bu ülkenin tek bir ağacına dahi dokunmayın!”