04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk: Çiğ süt desteği en az...

Öztürk: Çiğ süt desteği en az 1 lira olmalı

Haber Merkezi - 20 Eylül 2022 Salı - 21:21 Öztürk: Çiğ süt desteği en az 1 lira olmalı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, yem fiyatlarının yüksek, süt fiyatlarının yetersiz olduğunu ve bu nedenle dişi hayvan kesimlerinin arttığını belirterek, çiğ süt desteğinin en az 1 lira olması gerektiğini savundu.

A- A+

İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında süt üreticilerinin sorunlarına değindi.

Ulusal Süt Konseyi’nin geçen hafta soğutulmuş çiğ süt fiyatını 7,5 lira olarak açıkladığını hatırlatan Öztürk, “Yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içermek kaydıyla çiğ süt fiyatı 7,5 lira olarak açıklandı. Ancak sahadaki oranlar bu değil. Sahadaki oranlar yüzde 3,2 yağ, yüzde 2,8 şeklindedir. Bunun sebebi ise yem ve diğer maliyet oranlarının fazla olmasıdır. Hayvanlar yeterince beslenemediği için bu oranlar ortaya çıkıyor” dedi.

Ulusal Süt Konseyinin çiğ süt maliyeti hesaplama kriterlerine de değinen Öztürk, yapılan hesapları TÜİK’in hesaplarına benzetti. Bazı kriterlerin hesaba katılmadığını kaydedin Öztürk, çiğ süt maliyetini farklı kurumlara hesaplattıklarını söyledi.

“ÇİFTÇİ OLMAZSA SÜT DE OLMAZ”

Haberin DevamıReklam

Süt üreticilerinin mutsuz olduğunu ifade eden Öztürk, “Yaptığımız hesaplamalarda sütün maliyeti yaklaşık 8,30 lira olarak ortaya çıktı. Sütün gerçek maliyeti 8,30 lira olmasına rağmen maliyet 7,10 lira olarak gösterilip 7,5 lira fiyat belirleniyor. Bu durum süt üreticilerini mutsuz ediyor ve ileriki zamanlarda daha büyük sıkıntılara sebep olacaktır. Çiğ süt desteğinin en az 1 lira olması gerekir. Tarım ve hayvancılıkta esas olan çiftçidir, çiftçi olmadığında süt de olmaz” ifadelerini kullandı.

“DİŞİ HAYVAN KESİMİ ARTIYOR”

Dişi hayvan kesiminin arttığına dikkat çeken Öztürk, “Yem fiyatlarının yüksek olması ve süt fiyatlarının yetersiz olmasından dolayı vatandaş dişi hayvanını kesmek zorunda kalıyor. Denizli’deki oranlardan yola çıkarak söyleyeyim Türkiye genelinde şu an 400 bin büyük baş dişi hayvanımız kesilmiş durumda. Bu ilerleyen süreçte damızlık düve ithalatının da önünü açmak zorunda kalacağımız ve ülkenin 5 yılını ancak toparlayabileceğimiz görülmekte” diye konuştu.