22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

İYİ Parti İl Başkanı Akışık’dan otoyol kamulaştırma bedeli eleştirisi

Haber Merkezi - 25 Aralık 2020 Cuma - 13:44 İYİ Parti İl Başkanı  Akışık’dan otoyol kamulaştırma bedeli eleştirisi

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, Aydın-Denizli Otoyolu kamulaştırma bedelinin düşük tutulmasını eleştirdi. Akışık, iki yıl önce santral kamulaştırması için 100 bin lira ödenen yerlere otoyol için 17 bin 400 değer biçilmesini haksızlık olarak nitelendirdi.

A- A+

İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık, Sarayköy’de Aydın-Denizli Otoyolu’nun geçeceği güzergahta arazileri bulunan vatandaşlarla görüştü. Arazi sahiplerinin düşük tutulan kamulaştırma bedelinden yakınması üzerine Akışık, “Sadece Beylerbeyi’nde yol geçen 92 parsel verimli arazi var. Duacılı’da durum yine aynı. Bu parsellerin ise çoğu miras malı. Bu insanların atalarından kalan topraklarının üzerinden yol geçiriyorsun, arazi sahiplerine haber bile vermiyorsun. Acil kamulaştırma ile arazi sahiplerine ödenecek tutarı da kendin belirliyorsun. 17 bin 400 TL’ye bırakın Sarayköy’ü bırak hiçbir yerden bir dönüm yer alamazsın. Bu belirlediğin kamulaştırma bedeli, bu insanların diktiği ağaçların fidan parası bile değil” açıklamasını yaptı.

TEİAŞ’ın kamulaştırma rakamlarından örnek veren Akışık, “İki sene önce TEİAŞ hak sahiplerine 100 bin bedelle burada bir santral kuruyor ve arazi sahiplerine hak ettiği değeri veriyor. Ama ne hikmetse kurulan santralin yanında bulunan ve üzerinden otoyol geçen verimli arazi için kamulaştırma bedeli için 17 bin 400 TL veriyor. En kötüsü hiç bir şeyden haberi olmayan bu insanların arazilerine iş makinalarını sokuyor, insanların mallarını resmen gasp ediyorsunuz. Araziler üzerinde evleri olan, yetişmiş ağaçları olan vatandaşları yok sayıyorsunuz. Acilen arazi sahibi insanları bir araya getirip kamulaştırma bedellerini halka açık açık söyleyin. Söyleyin ki herkes öğrensin üzerinden yol geçecek verimli arazilerine ne kadar fiyat biçildiğini” ifadelerini kullandı.