06.12.2021, Pazartesi
10 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Akışık: Güney Belediye Başkanı, usulsüz şekilde...

Akışık: Güney Belediye Başkanı, usulsüz şekilde görevde tutulmaktadır

Haber Merkezi - 9 Kasım 2021 Salı - 15:03 Akışık: Güney Belediye Başkanı, usulsüz şekilde görevde tutulmaktadır

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, 150 gün görevde uzaklaştırma cezası alan Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan’ın, mahkeme kararına rağmen görevini yapmayı sürdürdüğünü ifade ederek, mahkeme kararının uygulanmasını sağlamadıkları gerekçesiyle kamu yöneticilerini de eleştirdi.

A- A+

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, AK Partilili makam sahiplerinin koltuklarını sevdiklerini, hukuku ve adaleti yok sayarak hata yaptıklarını bildikleri halde göreve devam etmelerinin kötü niyet oluşturduğunu ve buna karşı çıkmayı sürdüreceklerini belirtti.

“NASIL GÖREVE DEVAM EDİYOR?”

“Bilindiği gibi AKP’li Halil Ayhan, işlediği suç nedeniyle aylar önce başkanlık görevinden yasaklandı. Mahkeme kararlarına rağmen attığı her imza usulsüz olan Ayhan’ın bu görevine nasıl devam ettiğini merak ediyorum” DİYEN Akışık, şöyle devam etti:

“AKP’nin her adımında adaleti yok saydığını gözlerimizle görüyoruz. Fakat ülkemizin valileri, kaymakamları, hakimleri ve savcıları nasıl oluyor da bu kararı görmezden geliyorlar? ‘Bu kadar mı hukuktan kopmuşlar?’ sorusu aklımıza geliyor.

‘Görevden yasaklı başkan nasıl olur da bu kadar rahat bir şekilde, alaycı tavırlarla görevine devam edebilir?’ diye soruyoruz. İl idarelerinden cevap alamıyoruz. Valimiz, kaymakamımız durumdan haberdardır, neden görmezden gelmektedirler? Denizli’nin mülki amirleri bu durumu nasıl ve niçin sümenaltı etmektedir? Haydi Halil Ayhan’da en ufak bir saygı kırıntısına rastlamadık, siz il idarecileri hangi cüretle mahkeme kararlarını uygulamıyorsunuz? Peki siz mahkeme kararını uygulamak için neyi bekliyorsunuz?”

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

İlk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında konuyu gündeme getireceklerini ve alacakları cevaba göre yeni bir açıklama yapacaklarını kaydeden Akışık, “Güney halkı daha iyisini hak etmektedir. Kanun gereği seçme ve seçilme hakkını dahi kaybetmiş bir kişi görevde tutulmaya devam edilmektedir. Kamuoyunun takdirine bırakarak soruyoruz: Bu kişi usulsüz biçimde neden hala görevde tutulmaktadır? Güney Belediye Başkanı usulsüz bir biçimde sırf AKP belediye başkanı olduğu için mi bürokratlarca görevinde tutulmaya devam edilmekte ve korunmaktadır? Kaymakamlıklar, valilikler gereğini yapmaktan kaçınarak, aslında AKP il ve ilçe başkanlıklarının iradesini mi temsil etmektedir?
İdarenin hukuka aykırı davranmasını gerektiren sebep nedir?” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Güney Belediyesinde tekniker olarak çalışan Raif İ., 2017 yılında haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesiyle Denizli İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, teknikeri haklı bulup göreve iade edilmesi kararını verdi.

Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan, Denizli İdare Mahkemesine göreve iade kararını uygulamak yerine mecliste karar aldırıp, grubu bulunan siyasi partilerin üyelerine imzalattı.

Tekniker Raif İ., mahkeme kararının uygulanmaması üzerine Ayhan aleyhine dava açtı. Bu davada da Ayhan’a önce 1 yıl hapis cezası verildi, daha sonra 10 aya düşürüldü. Ayrıca 6 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Ayhan, hakkındaki hapis ve para cezasına itiraz ederek, Antalya Bölge Mahkemesine başvurdu. Bölge Mahkemesi, yerel mahkemenin cezaya ilişkin kararını yeterli görmeyerek, ayrıca 150 gün hak ve yetki kısıtlaması cezası verdi.

Bu kez Antalya Bölge Mahkemesinin kararına itiraz eden Ayhan, davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay da kararı onadı.