Öztürk’ten 25 bin konut vaadi – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Öztürk’ten 25 bin konut vaadi

Öztürk’ten 25 bin konut vaadi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Şubat 2024 Perşembe - 16:26Güncelleme: 29 Şubat 2024 Perşembe - 16:28
Öztürk’ten 25 bin konut vaadi

İYİ Parti Denizli Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Öztürk, seçilmesi durumunda uygulayacağı projelerini açıkladı ve ihtiyaç sahiplerine bedelsiz 25 bin konut yapıp vereceklerini vadetti.

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yasin Öztürk, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında projelerini açıkladı. Öne çıkan vaadi ve en çok önemsediğini söylediği proje de ihtiyaç sahibi ailelere herhangi bir bedel ödemeden 25 bin konut yapıp vermek oldu.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK VE ORTAK AKILLA YÖNETİM”

Denizli Büyükşehir Belediyesini sosyal belediyecilik anlayışıyla ve ortak akılla yöneteceklerini belirten Öztürk, “Adalet terazisinin asla şaşmadığı bir belediyecilik sadece hayal mi? Bizce değil. İstemek ve çok çalışmak yeterli. Dürüst, katılımcı, kapsayıcı ve toplumsal dayanışmanın hakim olduğu, şeffaf, hesap sorulabilir-hesap verilebilir bir belediyecilik anlayışını en kısa zamanda hayata geçireceğiz” dedi.

Şehrin imar, arazi, konut, ulaşım gibi mekansal planlamalarını kentin doğal kültürel ve tarihsel çerçevesi ile ele alacaklarını kaydeden Öztürk, köyleri birbirine entegre ederek kırsal yaşamda nüfus yoğunluğu oluşturacak ve böylece yerel yönetimdeki ihtiyaçların karşılanması için kaynak oluşturacaklarını ifade etti.

SOSYAL KONUT PROJESİ

Ailelerin huzur ve refahını sağlamak amacıyla yoksulluğun neden olduğu sağlıklı ve güvenli barınma ihtiyacının çözümü öncelik vereceklerini anlatan Öztürk, toplu konut üretiminde sürdürülebilirliği geliştirecek ve destekleyeceklerini belirtti.

“Gelişmeye açık yeni alanlar üzerinde imar uygulamaları yapıp, belediye mülkiyetinde olan arsalar üretip, bu arsaların belediye iştirakimiz ve-veya müteahhitler vasıtasıyla kat karşılığı modern konutlar kazandırıp, bu konutları öncelikli olarak acil ihtiyaç sahiplerine, üzerinde konut tapusu olmayan ailelerimize hiçbir bedel almadan (en az 30 yıl başkasına kiraya verememek ve satamaz şerhi ile) vereceğiz” diyen Öztürk, projenin detaylarını şöyle anlattı:

“Projelerimin içinde en çok önemsediğim bütün vatandaşlarımızın barınma sorununu çözmek, konut sahibi olmalarını sağlamak önceliğimiz olacak. Bir proje sunacağım. Bunu uçuk görenler olabilir ama yapılabilir bir proje hem de belediye imkanları çerçevesinde olan bir proje. Büyükşehir belediyelerinin görevlerinden birisi imar uygulamalarıdır. Bu uygulamayla şehrimize yeni arsalar kazandıracağız. Bu arsalar vatandaşlarımıza yönelik olarak eşit, adil bir şekilde dağıtmayı planlıyoruz.

Vatandaşımızın sosyo ekonomik düzeyi ve gereksinimleri dikkate alınarak konut ihtiyacı doğru bir şekilde değerlendireceğiz. Toplu konutta sürdürülebilirliği destekleyeceğiz. Gelişmeye açık yeni alanlar üzerinde imar uygulamaları yapıp, belediye mülkiyetinde olan arsalar üretip, bu arsaların belediye iştiraki veya mtüeahhitlerler vasıtasıyla konutlar kazandırıp , bu konutları öncelikli olarak acil ihtiyaç sahiplerine hiçbir bedel almaksızın dağıtacağız. TOKİ gibi, kira öder gibi bir uygulamadan bahsetmiyorum. Hiçbir bedel almaksızın dağıtacağız.

Denizli'nin toplam konut ihtiyacı şu anda 60 bine yakın. İmar uygulamalarıyla üretilecek arsalar üzerine yaklaşık 25 bin ailemize bedava konut dağıtmayı taahhüt ediyoruz. Bu konutların belirli standartlar çerçevesinde yapılması önemli, sosyal konut sonuçta. Lakin bunda da belirli şartlar olacak. Kat karşılığında vereceğimiz projelerle belediyenin bütçesine de olumsuz yansıması olmadan yapılacak daireler vatandaşlara dağıtalacak. zaten belediyenin görevlerinden birisi de budur.”