23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Babacan: Orta direk yıkıldı

Babacan: Orta direk yıkıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Kasım 2022 Pazar - 18:19Güncelleme: 13 Kasım 2022 Pazar - 18:20
Babacan: Orta direk yıkıldı

Denizli’de miting düzenleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “orta direk” olarak adlandırılan kesimin yok olduğunu, orta direğin yıkıldığını, bu iktidar döneminde yoksulin daha yoksul oldu, zengin daha zengin olduğunu söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ulus Caddesi’ndeki mitingde 7 bin dolayında vatandaşa seslendi. Türkiye’nin sıkıntı içinde olduğunu belirten Babacan, ülkenin, bu ülkenin insanlarının çektiği sıkıntılara, yokluğa, yoksulluğa, haksızlığa, adaletsizliğe, çiftçinin mağdur edilmesine, Kale’deki biber, Beyağaç’taki tütün, Honaz’daki kiraz, Güney’deki kekik, Tavas’taki çekirdek, Çivril’deki elma üreticisinin zararına satış yapmasına, tarlada 3 lira olan Çivril şeftalisinin pazarda 25 liraya satılmasına, Tavas-Avdan’da köylünün toprağının gasp edilmesine, tarımın kömür
madenciliğiyle bitirilmesine itirazları olduğunu ifade etti.

“KRİZ İKLİMİNİ 6 AYDA ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Diplomalı gençlerin iş bulmakta zorlandığını anlatan Babacan, “Diplomaların çoğu artık işe yaramıyor. Bu nedenle gençler, arzu ettikleri türden bir iş bulmakta zorlanıyor. Biliyoruz, son yıllarda çalışanlarımızın da, emeklilerimizin de maaşları enflasyon karşısında eridi gitti. Bakmayın, bu hükümet kulağını altına alıp yatıyor. İşçilerin de, memurların da, emeklilerin de eline geçen para pul oldu. İşte biz, arkadaşlar, bu ekonomik kriz iklimini 6 ayda ortadan kaldıracağız.
Enflasyonu da en geç ikinci yılın sonunda tek haneye düşüreceğiz. Dikkat edin, süre veriyorum. Zaman söylüyorum. Sözümü takvime bağlıyorum. Enflasyonu 2 yılda tek haneye indirdik mi? İndirdik. Paramızdan altı sıfır attık mı? Attık. Evet, 31 Aralık 2004 gecesi, paramızdan altı sıfırı attık. O gece, yılbaşı gecesi, Sayın Erdoğan’ın fotoğrafçılara verdiği bir poz var. Altı sıfırı atılmış 20 Liralık banknotla verdiği poz. İşte bu 20 Lira 15 dolar ediyordu. Şimdi kaç dolar ediyor? Anca 1 dolar ediyor” dedi.

“HİKMET SENİN İMZADAYSA AT BİR İMZA DÖVİZ KURU DÜŞSÜN”

Haberin DevamıReklam

Yüksek enflasyon ve döviz kurundaki artışın sorumlusunun iktidar olduğunu kaydeden Babacan, “Geçenlerde Erdoğan diyor ki, ‘zamanında ben imza atmasaydım, Babacan paradan altı sıfırı atamazdı’ diyor. İşte şimdi ben Erdoğan’a Denizli’den, bu meydandan sesleniyorum: Madem hikmet senin imzanda, at bi imza da şu enflasyonu düşürüver bakalım. Madem hikmet senin imzanda, at bi imza da şu döviz kurunu düşürüver bakalım. 2018 seçimlerinden bu yana, ülkeyi bir krizden diğer krize savuran, tek imzayla aklına geleni yapan sen değil misin yahu? Yapamaz! Ağzıyla kuş tutsa yapamaz. Çünkü şunu bir türlü anlayamadı: Hukuk olmadan, adalet olmadan enflasyon düşmez” diye konuştu.

“HESAP, KİTAP BİLMİYORLAR”

“Bunlar hesap, kitap bilmiyor. Yani yoksuldan topluyor, varlıklıya veriyor. Hesap ortada. Hey gidi ‘ezilenlerin hür sesi’ Erdoğan hey. Nasıl oldu da bu hale düştün?” diyen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:
Cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz ödeyen yönetimi olarak tarihe geçtiler. Lafa gelince ne diyorlar. Faiz Lobisi… O faiz lobisi Beştepe’de düğün yapıyor, düğün! Bunlar insanların hayallerini çaldılar. İnsanların hayatlarını çaldılar, hayatlarını. Ama, siz hiç merak etmeyin arkadaşlarım, 6 ayda bu krizi aşacağız.

Bu hükümet ülkemizdeki orta direği yıktı. Rahmetli Özal’ın inşa etmek için gayret ettiği, büyük emek sarfettiği orta direk yok oldu. Hele şu son 4 yıldır ülkemizde yoksul daha yoksul oldu, zengin daha zengin oldu. Bu hükümet korkunç bir servet transferi yapıyor şu anda. Yoksuldan alıyor, zengine veriyor. Yoksulun kazanırken veya harcarken ödediği vergileri toplayıp, zaten parası
olana faiz diye veriyor, kur farkı diye veriyor. İşte arkadaşlar, o yıkılan orta direği yeniden inşa etmek, bizim boynumuzun borcu.”