Denizli’nin yerel seçim anketi açıklandı – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Denizli’nin yerel seçim anketi açıklandı

Denizli’nin yerel seçim anketi açıklandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Mart 2024 Salı - 13:04Güncelleme: 12 Mart 2024 Salı - 13:04
Denizli’nin yerel seçim anketi açıklandı

Yerel seçime 19 gün kala Denizli’den ilk anket sonucu kamuoyuna MAK Danışmanlık tarafından açıklandı. Ankete göre, AK Parti Adayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yarışı önde götürüyor.

31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçim için adaylar saha çalışmalarını yoğun şekilde sürdürürken, Denizli Büyükşehir ile ilgili ilk anket sonucu da açıklandı. MAK Danışmanlık şirketinin aboneleri için yüz yüze görüşme tekniğiyle yaptığı araştırmada, 23 Şubat - 6 Mart tarihleri arasında bin 580 kişiyle görüşüldü.

İŞTE İLK 3’TEKİ ADAYLAR

"Önümüzdeki yerel seçimde, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi aday ve partiye oy vereceksiniz?" diye soruldu.

AK Parti Adayı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 42 oldu.

Zolan’a en yakın isim yüzde 26 ile CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu olarak gösterildi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yasin Öztürk’e oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 15’te kaldı.

DİĞER ADAYLARIN OY ORANI

Ankete göre, diğer partilerin adaylarının oy dağılımı da şöyle: Gelecek Partisi Adayı Sema Silkin Ün yüzde 4, YRP Adayı Nazif Manav yüzde 2, Zafer Partisi Adayı Nuri Dalyan yüzde 2, DEM Parti Adayı Cevahir Kayar yüzde 2, DEVA Partisi Adayı Mehmet Mirza yüzde 0,5, Memleket Partisi Adayı Mustafa Çağlayan yüzde 0,5, diğerleri 1.

Kararsız/cevap yok diyenlerin oranı da yüzde 5 oldu.

ŞİRKETİN ANKET AÇIKLAMASI

Araştırma şirketi yöneticisi Mehmet Ali Kulat, anketle ilgili “MAK Danışmanlık kurumsal sayfasında yayınlanan ‘Büyükşehirler Araştırması’ siyasi partilerin adaylarını resmi olarak ilk açıkladığı günlerde yapılmıştır. Şimdi yeni bir çalışma için sahaya çıkılacaktır. Bu zaman diliminde (ilk günlerde) yapılan bir araştırma kampanya başarısını yeterince yansıtmaz. Muhtemelen seçim yaklaştıkça kararsızlar bitecek, kazanma ihtimali olmayan adaylardan kazanması muhtemel adaylara doğru yönlenme olacaktır. Kampanyanın başarısı da anketlere yansıyacaktır. Dolayısıyla ilk ikideki adaylara destek artacaktır” açıklamasını yaptı.