DSP’li Erçelebi’nin AK Parti’den adaylığına itiraz – D20Haber
19.06.2024, Çarşamba
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. DSP’li Erçelebi’nin AK Parti’den adaylığına itiraz

DSP’li Erçelebi’nin AK Parti’den adaylığına itiraz

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Nisan 2023 Pazartesi - 21:59Güncelleme: 11 Nisan 2023 Salı - 11:41
DSP’li Erçelebi’nin AK Parti’den adaylığına itiraz

Denizli eski Milletvekili ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi’nin AK Parti’den milletvekili adaylığına itiraz edildi. Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yapılan başvuruda, adaylık için parti meclisinden muvafakat alınmadığı belirtildi.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, üçüncü kez milletvekili seçilebilmek için üçüncü kez bir başka partiden aday oldu. Bu kez adres AK Parti olurken, adaylığına itiraz partinin eski genel başkan yardımcılarından Erdinç Özdil’den geldi.

YSK’YA DİLEKÇE VERDİ

YSK’ya bugün dilekçe veren DSP eski Genel Başkan Yardımcısı Erdinç Özdil, “seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime katılmaması halinde, bu partinin üyesi, kendisinin ve üyesi olduğu siyasi partinin yazılı muvafakati alınarak, başka bir siyasi parti tarafından aday gösterilebilir” denildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Demokratik Sol Parti, Parti Meclisi en son toplantısında seçimlere katılma kararı almasına rağmen Parti Yetkilileri milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim etmeyerek partiyi seçime sokmama iradelerini ortaya koymuşlardır. Buna mukabil Partinin Genel Başkanı Mehmet Önder Aksakal, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi ve Genel Başkan Yardımcısı Ejder Onursal başka bir parti olan AK Parti listelerinden milletvekili adayı olarak gösterilmişlerdir.

Haberin DevamıReklam
2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nun 16. Maddesi hükmü gereği partilerinden istifa etmeyen ve partinin yetkili organı olan Parti Meclisinden başkaca bir partiden aday olabilmeleri için muvafakat almayan Mehmet Önder Aksakal, Hasan Erçelebi ve Ejder Onursal hakkında milletvekili adaylıklarının düşürülmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nun toplanarak karar vermesi hususunu bilgilerinize arz ederim.”

DAHA ÖNCE DE CHP LİSTESİNDEN SEÇİLMİŞTİ

Erçelebi, ilk kez 18 Nisan 1999’da yapılan 21. Dönem Milletvekili Seçimi’nde DSP’den Denizli milletvekili seçildi. Erçelebi’nin ikinci kez milletvekili seçilmesi 22 Temmuz 2007’de yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimi’nde gerçekleşti. Bu kez CHP’nin listesinden Denizli milletvekili oldu. Erçelebi, üçüncü defa milletvekili olmak istedi ve bu defa DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve genel başkan yardımcısı Ejder Onursal ile birlikte AK Parti’yi tercih etti.

Dün YSK’ye teslim edilen listelerde Erçelebi, AK Parti Ankara 1. Bölge 9. sırada yer aldı.