29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. Denizlili 3 isim başka illerden milletvekili...

Denizlili 3 isim başka illerden milletvekili adayı oldu

Engin ÜNAL / D20HABER - 23 Mayıs 2018 Çarşamba - 09:21 Denizlili 3 isim başka illerden milletvekili adayı oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılacak 27’nci Dönem Milletvekili Seçimi için listeler hazırlanıp, Yüksek Seçim Kurulu’na sunuldu. Merakla listelerde kim, kaçıncı sırada yer aldı diye bakıldı. Bir de Denizlili olup da şansını başka illerde deneyecek isimler var mı diye arandı. Belirleyebildiğimiz 3 ayrı siyasi partiden 3 isim oldu.

A- A+

24 Haziran’daki erken genel seçim yarışına Avukat Süleyman Bülbül, CHP Aydın 3. sıra milletvekili adayı olarak katılacak. Ersönmez Yarbay da İYİ Parti Ankara 2. bölgeden 2. sıra milletvekili adayı gösterildi. Hasan Korkmazcan ise Vatan Partisi İstanbul 3. bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak listede yer aldı.

Bu arada 2002 seçimlerinde Denizli’den DYP adayı olan emekli Büyükelçi Aydın Adnan Sezgin de şansını bu kez memleketi Aydın’dan deneyecek. Sezgin, İYİ Parti’nin 1. sıra adayı.

Aydın, Ankara ve İstanbul’da seçim yarışına girecek olan Denizlili miletvekili adayların kısa öz geçmişleri şöyle:

SÜLEYMAN BÜLBÜL

Buldan ilçesinden olan Süleyman Bülbül, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Aydın’da avukatlık yapan Bülbül, CHP İl Başkan Yardımcılığı, CHP Nazilli İlçe Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. Halen CHP Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi.

ERSÖNMEZ YARBAY

Acıpayam-Darıveren doğumlu olan Ersönmez Yarbay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu. Refah Partisi Ankara İl Başkanlığı (1991-1995), Rewfah Partisi Ankara Milletvekilliği (1995-!999), AK Parti Ankara Kurucu İl Başkanlığı (2001-2002) AK Parti Ankara Milletvekilliği (2002-2007) yaptı. İYİ Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve halen Genel İdare Kurulu Üyesi.

HASAN KORKMAZCAN

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1969 seçimlerinde Adalet Partisi’nden milletvekili seçildi. Daha sonra kurulan DP’ye geçti ve bu partiden 1973 seçimlerinde yeniden milletvetvekili seçildi. 19 ve 20. Dönemde ise ANAP Milletvekili olarak parlamentoda yer aldı. Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı olan Korkmazcan, Serbest TBMM Başkanvekilliği yaptı.