15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. POLİTİKA
  4. /
  5. POLİTİKA
  6. /
  7. “Zamlara, pahalılığa yeter” dediler

“Zamlara, pahalılığa yeter” dediler

Haber Merkezi - 4 Ocak 2022 Salı - 22:58 “Zamlara, pahalılığa yeter” dediler

Denizli’de Sol Parti üyeleri, peş peşe gelen fiyat artışlarına karşı basın açıklaması yaparak, “zamlara ve pahalılığa yeter” dedi.

A- A+

Sol Parti üyesi bir grup, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki Candoğan Parkı önünde zamları protesto için basın açıklaması yaptı. Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomiden siyasete derin bir kriz içinde bulunduğunu, güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfiliğin krizi daha da derinleştirdiğini söyledi.

Fantastik tezlerin, TÜİK’in güven vermeyen verilerinin, yükselen döviz kurları ve enflasyonun ekonomide tahribatlar yarattığını kaydeden Çoban, “Bu soygun yeni yılın ilk günü elektrik ve doğal gaz zamlarıyla devam etti. Isınmak zaten zorken, yeni zamlarla imkansız hale geldi. Enerji şirketleri zenginleşsin diye bizler soğuğa ve karanlığa mahkum edildik. Zamlara, pahalılığa yeter diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Denizlimizde şehir içi ulaşım zamlandı, köprüler ve otobanlar zamlandı. Sırada şehirler arası ulaşım var, görüşmeler sürüyor kısa zamanda buna da zam gelecek” diyen Çoban, şöyle devam etti:

Haberin DevamıReklam

“Marketten pazara, günlük hayatımızın tüm ihtiyaçlarına eskilerin değimi ile iğneden ipliğe zam yapıldı. Enflasyon aldı başını gidiyor. Rakamlarına artık güvenmediğimiz TÜİK’ün dün açıkladığı enflasyon rakamları ne kadar gerçeği yansıtıyor hepimiz yaşayarak biliyoruz. Bağımsız araştırmacıların yaptığı tespite göre yıllık enflasyon yüzde 83 e dayanmışken, TÜİK in enflasyon hesabı en azından akılla dalga geçmektir.

Hesap çok basit, enflasyon rakamlarını düşük göstereceksin ki emekliye, işçiye, memura yapacağın artışlar düşük kalsın. Sen doları zirveye çıkar, sonra bir operasyonla düşür, para babaları servetine servet katsın. Sonra dön memura, işçiye, emekliye enflasyon yüzde 36 oldu, size de bu civarda artış yapacağım de. Ortaya koyduğunuz asgari ücret bile yılın ilk günleri eridi gitti. Gerçek enflasyonu halk yaşayarak görüyor. Yalanlarınıza artık karnımız tok.

Onun için diyoruz ki; elektrik ve doğal gaz zamları geri çekilsin. Yüzde 18 olan KDV sıfırlansın. Bu hizmet halka kolayca karşılayabileceği bedellerle sunulmalı ve bu çerçevede yapılan zamlar geri alınmalıdır. Ne şekilde tarif edildiği tartışmalı bir sosyal yardım programı yerine, sayıları her gün artan enerji yoksulluğunu ortadan kaldırmak için 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayacak miktar olan 230 kwh elektrik ücretsiz olmalıdır.”