22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

Muhalefetten asgari ücret artışına beddualı tepki

Haber Merkezi - 28 Aralık 2020 Pazartesi - 15:40 Muhalefetten asgari ücret artışına beddualı tepki

Asgari ücret net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanırken, muhalefet partileri yüzde 21.56 oranındaki artışı yetersiz buldu. CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, vatandaşın kuru ekmeğe muhtaç olacağını vurgularken, İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık da “Allah sizi o rakamın sonundaki 90 kuruşa muhtaç etsin” bedduasında bulundu.

A- A+

Önümüzdeki yıl uygulanacak asgari ücret açıklandı. Sendikalar ve muhalefete yapılan yüzde 21.56 oranındaki artışı yetersiz buldu. Sendikalar 3 bin liranın üzerinde bir artış beklediklerini, 2021’deki temel fiyat artışlarının da dikkate alınmadığını kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

2021 yılı için asgari ücretin açıklanmasının ardından fabrikalarda çalışan işçileri ziyaret eden CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 2021 yılı için belirlenen asgari ücretin, beklentileri karşılamadığını ve vatandaşı kuru ekmeğe mahkum edeceğini söyledi. Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İş yerlerinde ziyaret ettiğimiz emekçiler, ay sonunu getiremediklerini, bakkal borçlarının sürekli kabardığını, aldıkları paranın kira ve kış aylarında doğal gaz tüketiminin artmasıyla faturalara zor yettiğini belirtiyor. Marketlerinde bebek mamasına, peynire ve yağa alarm takılan bir ülkede, asgari ücretli temel gıda maddelerini kiloyla değil taneyle almaya devam edecektir. Bu asgari ücret vatandaşı kuru ekmeği mahkum edecektir. CHP olarak asgari ücretin en az 3100 TL olması gerektiğini daha önce açıklamıştık. Maalesef hükümet, 2 bin 825 TL açıklayarak, milyonlarca çalışanı açlık sınırında bırakmıştır. Bu süreçte CHP’li belediyeler, ‘derman belediyeciliği’ örneği göstererek elini taşın altına koymuş ve kendi asgari ücretlerini en az 3 bin 100 TL olacak şekilde belirlemişlerdir. CHP, yapılacak ilk seçimlerde iktidara gelerek halkın iktidarını kuracak, vatandaşlarımızı, işverenlerimizi yüksek enflasyon, faiz ve vergi yükü altında ezdirmeyecektir” diye konuştu.

AKIŞIK: AÇIKLANAN ASGARI AÇLIK ÜCRETİ

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık da asgari ücret açıklamasının ardından yaptığı açıklamada “Açıklanan asgari geçim ücreti değil, asgari açlık ücretidir. Yoksulluk sınırı 8.197,62 TL olarak açıklanmış, piyasada enflasyon %100’e dayamışken, asgari ücrete yapılan zam kabul edilebilir gibi değil” diyerek, şunları kaydetti:

“Ya asgari ücrete kabul edilebilir bir zam yapacaksın ya da asgari ücretli kardeşlerimizin maaşlarını piyasadaki enflasyona yedirmeyeceksin. Türkiye’de çalışan insanların %60’ı asgari ücretle çalışıyor. Bu insanların bakmakla yükümlü olduğu insanlar var. Her gün yemek pişecek, kazan kaynayacak, karınlar doyacak. 5 litre sıvı yağ 70 TL iken, 1 koli yumurta 30 TL iken hiç mi utanmadınız bu ücreti çalışan işçi ve emekçi insanlara reva görmeye. Artık bizim ülkede ekmek pahalı, emek ucuz hale geldi. Zaten yaptığınız ve yapacağınız zamlarla şimdiden geri aldınız verdiğiniz zammı. 2020 ocak ayında asgari ücret 386 dolardı, 2021 asgari ücreti 376 dolara tekabül ediyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın derdini görmezden geldiniz, umursamadınız. İnsanlar mutsuz, sabırsız, tahammülsüz artık önlerine bakacak hali kalmamış, sayenizde insanlar hayal kurmayı unuttu. Şimdi asgari ücreti açıkladığınız rakam var ya, Dilerim ki Allah sizi o rakamın sonundaki 90 kuruşa muhtaç etsin.”